or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process 630 ATV630D37M3 3-Phase Variable Speed Drive, 230 V, 123 A Heavy Duty/149 A Normal Duty, 50 hp, 290 mm W x 323 mm D
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process 630 ATV630D37M3 3-Phase Variable Speed Drive, 230 V, 123 A Heavy Duty/149 A Normal Duty, 50 hp, 290 mm W x 323 mm D
SKU1158568
MFGR #ATV630D37M3
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process 630 Variable Speed Drive, 3-Phase, Series: ATV600, 230 V, 123 A Heavy Duty/149 A Normal Duty, 50 hp, 290 mm Width, 323 mm Depth, 922 mm Height, IP21 Enclosure, Red LED Display, Wall Mounting
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process 630 Variable Speed Drive, 3-Phase, Series: ATV600, 230 V, 123 A Heavy Duty/149 A Normal Duty, 50 hp, 290 mm Width, 323 mm Depth, 922 mm Height, IP21 Enclosure, Red LED Display, Wall Mounting
Alternate Catalog Number ATV630D37M3 Application Process and Utilities, Synchronous and Asynchronous Motors ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV630D37M3 Country of Origin IN Currency USD Current Rating 123 A 2.5 kHz heavy duty;149 A 2.5 kHz normal duty A Display 1 LED (red) for presence of voltage;3 LEDs (dual colour) for embedded communication status;3 LEDs for local diagnostic;4 LEDs (dual colour) for communication module status Display Type Red LED Enclosure Type IP21 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 19824.81 Gross Volume per Pack Metric 324869.16 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 55.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 57.0000 in Height [Metric] 59.1820 cm Item Group 22207 Length 105.0000 in Length [Metric] 115.5700 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=415884301&lang=en-us Mounting Wall mount Mounting Type Wall Returnable Y Series ATV600 Substitute Product Catalog Number VW3A1112 Type 3-Phase UNSPSC 39122001 Width [Metric] 47.4980 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 123 A Heavy Duty/149 A Normal Duty Depth 323 in Horsepower 50 Voltage Rating 230 Width 42.0000 in Process and Utilities, Synchronous and Asynchronous Motors Without EMC filter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV630D37M3 |
| Application | Process and Utilities, Synchronous and Asynchronous Motors |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV630D37M3 |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| Current Rating | 123 A 2.5 kHz heavy duty;149 A 2.5 kHz normal duty A |
| Display | 1 LED (red) for presence of voltage;3 LEDs (dual colour) for embedded communication status;3 LEDs for local diagnostic;4 LEDs (dual colour) for communication module status |
| Display Type | Red LED |
| Enclosure Type | IP21 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 19824.81 |
| Gross Volume per Pack Metric | 324869.16 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 55.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 57.0000 in |
| Height [Metric] | 59.1820 cm |
| Item Group | 22207 |
| Length | 105.0000 in |
| Length [Metric] | 115.5700 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=415884301&lang=en-us |
| Mounting | Wall mount |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | Y |
| Series | ATV600 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A1112 |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39122001 |
| Width [Metric] | 47.4980 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 123 A Heavy Duty/149 A Normal Duty |
| Depth | 323 in |
| Horsepower | 50 |
| Voltage Rating | 230 |
| Width | 42.0000 in |
| Process and Utilities, Synchronous and Asynchronous Motors |
| Without EMC filter |