or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric SSLM1A13BD Solid State Relay, 12 to 280 VAC/4 to 28 VDC
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric SSLM1A13BD Solid State Relay, 12 to 280 VAC/4 to 28 VDC
SKU955586
MFGR #SSLM1A13BD
Your Cost: $62.56/ea
Solid state relay - DIN rail mount - input 4-28 V DC, output 12-280 V AC, 3 A current.
Solid state relay - DIN rail mount - input 4-28 V DC, output 12-280 V AC, 3 A current.
Alternate Catalog Number SSLM1A13BD Amperage Rating 3 A ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number SSLM1A13BD Contact Form 1NO Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Form 1 NO Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.36 in Input Control Voltage 4...28 V DC Isolation 4000 V INPUT/OUTPUT Item Group 21127 Length 3.15 in Line Voltage 12...280 V AC,4 V DC TURN-ON Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://www.reach.schneider-electric.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423419683&lang=en-us Mounting Symmetrical DIN rail Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Returnable N Series SSLM Standard CE-EAC-CSA-UL,UL-CSA-EAC Stock Status NONSTOCK Sub Brand SSLM Terminal Type Screw Type 1-Phase UNSPSC 39122333 UPC 11 785901072706 UPC 12 785901072706 ZELIO RELAY Complete solution 1 and 3-ph, slim, modular DIN rail and panel mount offer Telescopic screw terminal Smart diagnostic module with alarm output Fast and precision control high switching frequency Reliable and silent switching: no moving parts, soundless switching Robust in harsh environments resistance to shock and vibration free from contact contaminations Maintenance-free fully electronics, unlimited lifespan
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SSLM1A13BD |
| Amperage Rating | 3 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | SSLM1A13BD |
| Contact Form | 1NO |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Form | 1 NO |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.36 in |
| Input Control Voltage | 4...28 V DC |
| Isolation | 4000 V INPUT/OUTPUT |
| Item Group | 21127 |
| Length | 3.15 in |
| Line Voltage | 12...280 V AC,4 V DC TURN-ON |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://www.reach.schneider-electric.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423419683&lang=en-us |
| Mounting | Symmetrical DIN rail |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | N |
| Series | SSLM |
| Standard | CE-EAC-CSA-UL,UL-CSA-EAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SSLM |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 1-Phase |
| UNSPSC | 39122333 |
| UPC 11 | 785901072706 |
| UPC 12 | 785901072706 |
| ZELIO RELAY |
| Complete solution 1 and 3-ph, slim, modular DIN rail and panel mount offer |
| Telescopic screw terminal |
| Smart diagnostic module with alarm output |
| Fast and precision control high switching frequency |
| Reliable and silent switching: no moving parts, soundless switching |
| Robust in harsh environments resistance to shock and vibration free from contact contaminations |
| Maintenance-free fully electronics, unlimited lifespan |