or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric RUMC22BD Zelio RUM Universal Plug-In Relay, 10 A, DPDT Contact, 24 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric RUMC22BD Zelio RUM Universal Plug-In Relay, 10 A, DPDT Contact, 24 VDC V Coil
SKU1382064
MFGR #RUMC22BD
Call For Price
List: Schneider Electric, RUMC22BD, Universal Plug-In Relay, Series: Zelio RUM, 10 A, 280 W Power, 24 VDC Coil, DPDT Contact Form, 5 A Contact, Octal Base, 2 Pole, Socket Mounting, IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 1.37 in W x 1.39 in D Dimensions
Schneider Electric, RUMC22BD, Universal Plug-In Relay, Series: Zelio RUM, 10 A, 280 W Power, 24 VDC Coil, DPDT Contact Form, 5 A Contact, Octal Base, 2 Pole, Socket Mounting, IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 1.37 in W x 1.39 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RUMC22BD ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RUMC22BD Coil 1.4 W Contact Configuration 2 C/O Contact Material AgNi Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5.29 Gross Volume per Pack Metric 86.69 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9300 lb Gross Weight per Pack Metric 83.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.6000 cm Item Group 21127 Length 7.0000 in Length [Metric] 6.9000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882687&lang=en-us Operating Temperature -40-55 A°C Pickup Voltage 24 V DC Returnable Y Standard 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CSA C22.2 NO 14-UL 508-EN/IEC 61810-1,IP40,REACH-ROHS-EAC-UL-CSA Sub Brand RUM Substitute Product Catalog Number RUZC2M Type Plug-in relay UNSPSC 39122325 Width 3.5000 in Width [Metric] 3.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC-10 A 277 V AC CSA Lockable test button Maximum of 4 Contacts Current rating from 3A up to 30A Wide choice of control voltage Several terminal types available: screw connector, screw clamp and spring/push-in terminal AgNi contacts material 20 % utilisation coefficient 250 V IEC300 V CSA300 V UL ui rated insulation voltage 4 kV 1.2/50 s) uimp rated impulse withstand voltage 10 A 250 V AC10 A 28 V DC resistive rated load 170 mW 10 mA, 17 V minimum switching capacity 170 mW 10 mA, 17 V minimum switching capacity <= 18000 cycles/hour no-load<= 1200 cycles/hour under load operating rate 5000000 cycles mechanical durability 1.4 W average coil consumption in w >= 0.1 Uc DC drop-out voltage threshold 20 ms at nominal voltage release time 470 Ohm 20 deg C +/- 15 % average coil resistance RT I protection category
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RUMC22BD |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RUMC22BD |
| Coil | 1.4 W |
| Contact Configuration | 2 C/O |
| Contact Material | AgNi |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5.29 |
| Gross Volume per Pack Metric | 86.69 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 83.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.6000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 6.9000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882687&lang=en-us |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Pickup Voltage | 24 V DC |
| Returnable | Y |
| Standard | 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CSA C22.2 NO 14-UL 508-EN/IEC 61810-1,IP40,REACH-ROHS-EAC-UL-CSA |
| Sub Brand | RUM |
| Substitute Product Catalog Number | RUZC2M |
| Type | Plug-in relay |
| UNSPSC | 39122325 |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 3.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC-10 A 277 V AC CSA |
| Lockable test button |
| Maximum of 4 Contacts |
| Current rating from 3A up to 30A |
| Wide choice of control voltage |
| Several terminal types available: screw connector, screw clamp and spring/push-in terminal |
| AgNi contacts material |
| 20 % utilisation coefficient |
| 250 V IEC300 V CSA300 V UL ui rated insulation voltage |
| 4 kV 1.2/50 s) uimp rated impulse withstand voltage |
| 10 A 250 V AC10 A 28 V DC resistive rated load |
| 170 mW 10 mA, 17 V minimum switching capacity |
| 170 mW 10 mA, 17 V minimum switching capacity |
| <= 18000 cycles/hour no-load<= 1200 cycles/hour under load operating rate |
| 5000000 cycles mechanical durability |
| 1.4 W average coil consumption in w |
| >= 0.1 Uc DC drop-out voltage threshold |
| 20 ms at nominal voltage release time |
| 470 Ohm 20 deg C +/- 15 % average coil resistance |
| RT I protection category |