or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric RPM32BD PLUG-IN RELAY 250V 15A
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric RPM32BD PLUG-IN RELAY 250V 15A
SKU507292
MFGR #RPM32BD
Call For Price
List: Schneider Electric RPM32BD PLUG-IN RELAY 250V 15A RPM +OPTIONS,(NO) AC 25ms DC 25ms (NC) AC 20ms DC 20ms,-40...55 deg.C,1200 operating cycles/hour,15A,24 VDC,3 C/O,400 Ohms,B300,Flat/Spade (Faston Type),IP 40 conforming to IEC/EN 60529,Plug-In Socket (DIN rail or Flange with adapter),Power,plug-in relay,UL Listed - CSA Certified - CE Marked - RoHS Compliant
Schneider Electric RPM32BD PLUG-IN RELAY 250V 15A RPM +OPTIONS,(NO) AC 25ms DC 25ms (NC) AC 20ms DC 20ms,-40...55 deg.C,1200 operating cycles/hour,15A,24 VDC,3 C/O,400 Ohms,B300,Flat/Spade (Faston Type),IP 40 conforming to IEC/EN 60529,Plug-In Socket (DIN rail or Flange with adapter),Power,plug-in relay,UL Listed - CSA Certified - CE Marked - RoHS Compliant
Alternate Catalog Number RPM32BD Amperage Rating 15 A ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number RPM32BD Coil 24 V DC Coil Voltage 24 VDC Connection FLAT/SPADE (FASTON TYPE) Contact Configuration 3 C/O Contact Form 3CO 3PDT Contact Rating B300 Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.06 in H x 1.54 in W x 1.22 in D Enclosure IP 40 CONFORMING TO IEC/EN 60529 Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.51 Gross Volume per Pack Metric 41.13 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 56.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410020 Height 4.7000 in Height [Metric] 4.7000 cm Item Group 21127 Length 3.1000 in Length [Metric] 3.1000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648700&lang=en-us Mounting PLUG-IN SOCKET (DIN RAIL OR FLANGE WITH ADAPTER) Mounting Type DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket Number Of Poles 6 Operating Temperature -40-55 A°C Power Rating 1.5 W Resistance 400 OHMS Returnable Y Series RPM Standard 15 GNIN OPERATION-30 GNNOT OPERATING,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-5 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EAC-ROHS-UL-CSA-REACH,IP40 EN/IEC 60529,UL 508-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1 Stock Status NONSTOCK Sub Brand RPM Substitute Product Catalog Number RUW101MW Temperature Rating -40 to 55 °C Terminal Type Faston/Flat Pin/Spade Type Plug-in relay;Flat UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.8000 in Width [Metric] 2.8000 cm ANY POSITION Gold flash contacts Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RPM32BD |
| Amperage Rating | 15 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RPM32BD |
| Coil | 24 V DC |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Connection | FLAT/SPADE (FASTON TYPE) |
| Contact Configuration | 3 C/O |
| Contact Form | 3CO 3PDT |
| Contact Rating | B300 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.06 in H x 1.54 in W x 1.22 in D |
| Enclosure | IP 40 CONFORMING TO IEC/EN 60529 |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.51 |
| Gross Volume per Pack Metric | 41.13 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 56.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410020 |
| Height | 4.7000 in |
| Height [Metric] | 4.7000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 3.1000 in |
| Length [Metric] | 3.1000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648700&lang=en-us |
| Mounting | PLUG-IN SOCKET (DIN RAIL OR FLANGE WITH ADAPTER) |
| Mounting Type | DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket |
| Number Of Poles | 6 |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Power Rating | 1.5 W |
| Resistance | 400 OHMS |
| Returnable | Y |
| Series | RPM |
| Standard | 15 GNIN OPERATION-30 GNNOT OPERATING,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-5 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EAC-ROHS-UL-CSA-REACH,IP40 EN/IEC 60529,UL 508-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | RPM |
| Substitute Product Catalog Number | RUW101MW |
| Temperature Rating | -40 to 55 °C |
| Terminal Type | Faston/Flat Pin/Spade |
| Type | Plug-in relay;Flat |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.8000 in |
| Width [Metric] | 2.8000 cm |
| ANY POSITION |
| Gold flash contacts |
| Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |