or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric RM35-L Liquid Level Control Relay, 5 A, 2CO Contact Form, 250 VAC/VDC Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric RM35-L Liquid Level Control Relay, 5 A, 2CO Contact Form, 250 VAC/VDC Coil
SKU598628
MFGR #RM35LM33MW
Call For Price
List: Schneider Electric RM35LM33MW LEVEL RELAY 250V 5AMP RM35,-20...50 deg.C,2 C/O,4 to 240 VAC/VDC,5 A (1 A at 24 VDC, 5 A at 24 VAC, 3 A at 250 VAC),50/60 Hz 10,AC-12 - AC-13 - AC-14 - AC-15 - DC-12 - DC-13,Din Rail,Empty or fill via resistive probes,IP20 (terminals) conforming to IEC 60529-IP30 (casing) conforming to IEC 60529,Level control by resistive probes,UL - CSA - CE - RoHS - GL - C-Tick - IEC - GOST - NF - EN - EMC - EEC,level control relay,modular measurement and control relays
Schneider Electric RM35LM33MW LEVEL RELAY 250V 5AMP RM35,-20...50 deg.C,2 C/O,4 to 240 VAC/VDC,5 A (1 A at 24 VDC, 5 A at 24 VAC, 3 A at 250 VAC),50/60 Hz 10,AC-12 - AC-13 - AC-14 - AC-15 - DC-12 - DC-13,Din Rail,Empty or fill via resistive probes,IP20 (terminals) conforming to IEC 60529-IP30 (casing) conforming to IEC 60529,Level control by resistive probes,UL - CSA - CE - RoHS - GL - C-Tick - IEC - GOST - NF - EN - EMC - EEC,level control relay,modular measurement and control relays
Catalog Number RM35LM33MW Country of Origin US Enclosure Type IP20/IP30 Gross Weight Per Pack 1.3400 lb Series RM35-L Standards EN/IEC 60255-6, CE 73/23/EEC, CSA File No. 248382, UL File No. E173076, C-Tick, RoHS Compliant Terminal Type Threaded UNSPSC 39122331 Stock Status NONSTOCK Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Alternate Catalog Number RM35LM33MW Amperage Rating 5 A Application LEVEL CONTROL BY RESISTIVE PROBES ARRA Compliant N Buy American Compliant N Coil - 15 % + 10 % Un Contact Configuration 5 A Contact Form 2CO Currency USD Display Type LED Enclosure IP20 (TERMINALS) CONFORMING TO IEC 60529-IP30 (CASING) CONFORMING TO IEC 60529 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 21.20 Gross Volume per Pack Metric 347.40 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 141.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Item Group 22380 Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648364&lang=en-us Mounting 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL EN/IEC 60715 Mounting Type DIN Rail Returnable Y Standard CE : 73/23/EEC;CE : EMC 89/336/EEC Sub Brand RM35L Substitute Product Catalog Number RM79696014 Type Liquid Level Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | RM35LM33MW |
| Country of Origin | US |
| Enclosure Type | IP20/IP30 |
| Gross Weight Per Pack | 1.3400 lb |
| Series | RM35-L |
| Standards | EN/IEC 60255-6, CE 73/23/EEC, CSA File No. 248382, UL File No. E173076, C-Tick, RoHS Compliant |
| Terminal Type | Threaded |
| UNSPSC | 39122331 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Alternate Catalog Number | RM35LM33MW |
| Amperage Rating | 5 A |
| Application | LEVEL CONTROL BY RESISTIVE PROBES |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Coil | - 15 % + 10 % Un |
| Contact Configuration | 5 A |
| Contact Form | 2CO |
| Currency | USD |
| Display Type | LED |
| Enclosure | IP20 (TERMINALS) CONFORMING TO IEC 60529-IP30 (CASING) CONFORMING TO IEC 60529 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 21.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 347.40 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 141.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Item Group | 22380 |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648364&lang=en-us |
| Mounting | 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL EN/IEC 60715 |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Returnable | Y |
| Standard | CE : 73/23/EEC;CE : EMC 89/336/EEC |
| Sub Brand | RM35L |
| Substitute Product Catalog Number | RM79696014 |
| Type | Liquid Level |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |