or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric PowerPact™ EverLink BDL26090 Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 90 A, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric PowerPact™ EverLink BDL26090 Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 90 A, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU1044412
MFGR #BDL26090
Call For Price
List: Square D™ PowerPact™ EverLink Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 90 A, 50/60 Hz, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600Y/347 VAC Interrupt, B Frame, Thermal Magnetic Trip, 1000 to 1500 A Trip, 2 Poles, 1-Phase, Toggle Actuator, Line/Load Lug, 14 to 3/0/6 to 2/0 AWG Al/Cu Wire, NEMA AB4/IP40, DIN Rail/Threaded Mount, -13 to 158 deg F, 5.39 in H x 2.12 in W x 4.01 in D, Gray
Square D™ PowerPact™ EverLink Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 90 A, 50/60 Hz, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600Y/347 VAC Interrupt, B Frame, Thermal Magnetic Trip, 1000 to 1500 A Trip, 2 Poles, 1-Phase, Toggle Actuator, Line/Load Lug, 14 to 3/0/6 to 2/0 AWG Al/Cu Wire, NEMA AB4/IP40, DIN Rail/Threaded Mount, -13 to 158 deg F, 5.39 in H x 2.12 in W x 4.01 in D, Gray
Actuator Toggle Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number BDL26090 Application Distribution ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BDL26090 Color Gray Connection AWG 6...AWG 2/0 FINE STRANDED ALUMINIUM/COPPER- AWG 14...AWG 3/0 RIGID OR STRANDED ALUMINIUM/COPPER,EVERLINK LUG LINE-EVERLINK LUG LOAD Connection Type Line/Load Lug Country of Origin US Currency USD Dimensions 5.39 in H x 2.12 in W x 4.01 in D Enclosure Type NEMA AB4/IP40 EU RoHS Indicator Y Frame B Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 9.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 907.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 8.1000 in Height [Metric] 8.1000 cm Item Group 01130 Length 20.4000 in Length [Metric] 20.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442590684&lang=en-us Mounting Type DIN Rail/Threaded Number Of Poles 2 Operating Temperature -25 to 70 °C Phase 1 pH Returnable N Standard EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 5-EN/IEC 60947-2-NEMA AB1-UL 489-GB 14048.2-NMX J-266,IK07 IEC 62262,UL-IEC-CCC-EAC-CSA-NOM,FRONT COVER IP40 IEC 60529 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantCSA C22.2 No 5CE CertifiedCCC CertifiedEAC CertifiedEN/IEC 60947-2, 60947-5-1GB 14048.2NOM CertifiedUL 489 Sub Brand BD 090,POWERPACT B Temperature Rating -13 to 158 °F Trip Range 1000 to 1500 A Type CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121616 UPC 11 78590107202 UPC 12 785901072027 Width 15.0000 in Width [Metric] 15.0000 cm Wire Size 14 to 3/0/6 to 2/0 AWG Al/Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 90 A Interrupt Rating 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600Y/347 VAC Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 600Y/347 VAC DISTRIBUTION SET OF 1 Tackles last minute changes, when they come up, be ready with one-click field installable accessories and the industry's widest range of operating mechanisms The PowerPact™ B-frame circuit breakers are designed and certified to multiple standards in order to meet the needs of customers who have global designs or build and sell in regions with various standards B-frame circuit breakers have the smallest footprint in the PowerPact™ family of industrial molded case circuit breaker products PowerPact™ B-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits The B-frame product offers a flexible platform in which customer needs for various types of mounting and terminations can be accommodated with simple alterations of the base product Field installable features and termination variety empower the customer to configure the product to their exact needs for control panel or power panel applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Toggle |
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | BDL26090 |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BDL26090 |
| Color | Gray |
| Connection | AWG 6...AWG 2/0 FINE STRANDED ALUMINIUM/COPPER- AWG 14...AWG 3/0 RIGID OR STRANDED ALUMINIUM/COPPER,EVERLINK LUG LINE-EVERLINK LUG LOAD |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5.39 in H x 2.12 in W x 4.01 in D |
| Enclosure Type | NEMA AB4/IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | B |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 9.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 907.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 8.1000 in |
| Height [Metric] | 8.1000 cm |
| Item Group | 01130 |
| Length | 20.4000 in |
| Length [Metric] | 20.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442590684&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail/Threaded |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -25 to 70 °C |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | N |
| Standard | EN/IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 5-EN/IEC 60947-2-NEMA AB1-UL 489-GB 14048.2-NMX J-266,IK07 IEC 62262,UL-IEC-CCC-EAC-CSA-NOM,FRONT COVER IP40 IEC 60529 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantCSA C22.2 No 5CE CertifiedCCC CertifiedEAC CertifiedEN/IEC 60947-2, 60947-5-1GB 14048.2NOM CertifiedUL 489 |
| Sub Brand | BD 090,POWERPACT B |
| Temperature Rating | -13 to 158 °F |
| Trip Range | 1000 to 1500 A |
| Type | CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121616 |
| UPC 11 | 78590107202 |
| UPC 12 | 785901072027 |
| Width | 15.0000 in |
| Width [Metric] | 15.0000 cm |
| Wire Size | 14 to 3/0/6 to 2/0 AWG Al/Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 90 A |
| Interrupt Rating | 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600Y/347 VAC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 600Y/347 VAC |
| DISTRIBUTION |
| SET OF 1 |
| Tackles last minute changes, when they come up, be ready with one-click field installable accessories and the industry's widest range of operating mechanisms |
| The PowerPact™ B-frame circuit breakers are designed and certified to multiple standards in order to meet the needs of customers who have global designs or build and sell in regions with various standards |
| B-frame circuit breakers have the smallest footprint in the PowerPact™ family of industrial molded case circuit breaker products |
| PowerPact™ B-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits |
| The B-frame product offers a flexible platform in which customer needs for various types of mounting and terminations can be accommodated with simple alterations of the base product |
| Field installable features and termination variety empower the customer to configure the product to their exact needs for control panel or power panel applications |