or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NSYTLGME Flexicable Gland Plate, steel/HCE, Plate Gray RAL 7035
Square D™
Schneider Electric NSYTLGME Flexicable Gland Plate, steel/HCE, Plate Gray RAL 7035
SKUPDW~11749738
MFGR #NSYTLGME
Call For Price
Schneider Electric NSYTLGME, Flexicable Gland Plate, steel/HCE, Epoxy-polyester powder, Plate Gray RAL 7035 , 1.18 in H x 20.08 in W x 8.66 in D Dimensions
Schneider Electric NSYTLGME, Flexicable Gland Plate, steel/HCE, Epoxy-polyester powder, Plate Gray RAL 7035 , 1.18 in H x 20.08 in W x 8.66 in D Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTLGME Application For Spacial S3D/CRNG with membrane pearcable, For membrane ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Entry Without Catalog Number NSYTLGME Country of Origin SK Currency USD Depth 220 mm in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 285.00 Gross Volume per Pack Metric 4670.30 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0147 lb Gross Weight per Pack Metric 1.26 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 3.0000 in Height [Metric] 3.0000 cm Item Group 80036 Length 51.0000 in Length [Metric] 51.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=268077559&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 22.5000 in Width [Metric] 22.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Plate Gray RAL 7035) Material Plate steel;membrane HCE (heat curable elastomer) For Spacial S3D/CRNG with membrane pearcable, For membrane One-piece folded and welded body, double plate thickness gutter shaped front profile Flat rear panel IP 66 degree of protection for all single door enclosures IP 55 degree of protection for double door enclosures A light and resistant enclosure with folded cross structure sheet steel IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door Time saving : 54 dimensions with or without plain chassis, customized offer, wide range of accessories.. Wide range of sizes from 300X200X150 to 1400X1000X300 Spacial S3DEX WM ATEX (10 dimensions) Spacial S3DEX WM ATEX (10 dimensions) Spacial S3DM Modular distribution enclosure Spacial S3DB Terminals enclosure An offer developed for centralization and transmission of signals in industrial installations or on machines Multi-purpose anwendung Enclosure bottom mounting location Pierceable by screwdriver cable gland type Membrane type of gland plate 0.39 to 12 in (10 to 26 mm) cable outer diameter Without cable entry
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTLGME |
| Application | For Spacial S3D/CRNG with membrane pearcable, For membrane |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Entry | Without |
| Catalog Number | NSYTLGME |
| Country of Origin | SK |
| Currency | USD |
| Depth | 220 mm in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 285.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4670.30 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0147 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 3.0000 in |
| Height [Metric] | 3.0000 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 51.0000 in |
| Length [Metric] | 51.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=268077559&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 22.5000 in |
| Width [Metric] | 22.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Plate Gray RAL 7035) |
| Material | Plate steel;membrane HCE (heat curable elastomer) |
| For Spacial S3D/CRNG with membrane pearcable, For membrane |
| One-piece folded and welded body, double plate thickness gutter shaped front profile |
| Flat rear panel |
| IP 66 degree of protection for all single door enclosures |
| IP 55 degree of protection for double door enclosures |
| A light and resistant enclosure with folded cross structure sheet steel |
| IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door |
| IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door |
| Time saving : 54 dimensions with or without plain chassis, customized offer, wide range of accessories.. |
| Wide range of sizes from 300X200X150 to 1400X1000X300 |
| Spacial S3DEX WM ATEX (10 dimensions) |
| Spacial S3DEX WM ATEX (10 dimensions) |
| Spacial S3DM Modular distribution enclosure |
| Spacial S3DB Terminals enclosure |
| An offer developed for centralization and transmission of signals in industrial installations or on machines |
| Multi-purpose anwendung |
| Enclosure bottom mounting location |
| Pierceable by screwdriver cable gland type |
| Membrane type of gland plate |
| 0.39 to 12 in (10 to 26 mm) cable outer diameter |
| Without cable entry |