or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYCN9M625 Actassi
SKUPDW~11749283
MFGR #NSYCN9M625
$/ea
Schneider Electric NSYCN9M625, Actassi
Schneider Electric NSYCN9M625, Actassi
Alternate Catalog Number NSYCN9M625 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCN9M625 Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.13 Gross Volume per Pack Metric 2.13 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 4.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7318160085 Height 1.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 80036 Length 1.4000 in Length [Metric] 1.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176392&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121327 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.4000 in Width [Metric] 1.4000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 A completely single-piece body unique in the market High robustness, for a better protection of the material installed 0.10 in (2.5 mm) thickness 0.10 in (2.5 mm) thickness M6 ISO thread
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCN9M625 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCN9M625 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.13 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2.13 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7318160085 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 1.4000 in |
| Length [Metric] | 1.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176392&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121327 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.4000 in |
| Width [Metric] | 1.4000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness |
| The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume |
| Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 |
| IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 |
| A completely single-piece body unique in the market |
| High robustness, for a better protection of the material installed |
| 0.10 in (2.5 mm) thickness |
| 0.10 in (2.5 mm) thickness |
| M6 ISO thread |