or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NSYCAF291 Standard Spare Filter, Synthetic
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric NSYCAF291 Standard Spare Filter, Synthetic
SKU1169963
MFGR #NSYCAF291
Call For Price
List: Schneider Electric Standard Spare Filter, For Use With: ClimaSys CV 291 x 291 mm Cut-Out Fan Outlet Grille and Prisma G Low Voltage Switchboard, Synthetic, 280 mm W x 280 mm H x 8 mm THK Dimensions
Schneider Electric Standard Spare Filter, For Use With: ClimaSys CV 291 x 291 mm Cut-Out Fan Outlet Grille and Prisma G Low Voltage Switchboard, Synthetic, 280 mm W x 280 mm H x 8 mm THK Dimensions
Application For prisma P low voltage switchboard ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number NSYCAF291 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.92 Gross Volume per Pack Metric 31.46 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 12.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8421398015 Height 4.0000 in Height [Metric] 10.1600 mm Item Group 80036 Length 33.0000 in Length [Metric] 5.0800 cm Returnable N UNSPSC 39121321 Width 7.0000 in Width [Metric] 6.0960 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For prisma P low voltage switchboard Mercury-free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For prisma P low voltage switchboard |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NSYCAF291 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.92 |
| Gross Volume per Pack Metric | 31.46 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8421398015 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 10.1600 mm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 33.0000 in |
| Length [Metric] | 5.0800 cm |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121321 |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 6.0960 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For prisma P low voltage switchboard |
| Mercury-free |