or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYBL27 Thalassa, for use with Thalassa PLS modular boxes, brass
SKUPDW~13599356
MFGR #NSYBL27
$/ea
Schneider Electric NSYBL27, Thalassa, For Use With: Thalassa PLS modular boxes , brass
Schneider Electric NSYBL27, Thalassa, For Use With: Thalassa PLS modular boxes , brass
Alternate Catalog Number NSYBL27 Application For PLS box Schneider Electric SQD NSYBL27 Set of 2 brass internal hinges ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYBL27 Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3.96 Gross Volume per Pack Metric 64.89 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7600 lb Gross Weight per Pack Metric 64.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8302106060 Height 2.0000 in Height [Metric] 3.0000 cm Length 15.0000 in Length [Metric] 6.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177523&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 13.0000 in Width [Metric] 6.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Brass For PLS box Schneider Electric SQD NSYBL27 Set of 2 brass internal hinges Body made of fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL 7035 color, 135mm height Transparent polycarbonate, 45mm or 95mm height Opaque polycarbonate RAL7032, 45mm or 95mm height Polyester RAL7035, 45mm height 14 dimensions from 180x270x180mm up to 540x720x230mm Modular dimensions of sides: 180, 270, 360, 540 and 720mm Height and wide are indifferent Locking by 4, 6 or 8 screws, according to dimensions Mounting bosses already molded with inserts M6 Total insulation for realization of Class II equipment Total insulation for realization of Class II equipment Degree of protection IP65 Impact resistance: IK09 Self-extinguishability: 960oC test withstanding Certification of complying with IEC62208 enclosure standard Multi-purpose anwendung Pushed - locking points fixing mode 180 deg operating angle Internal opening mechanism
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYBL27 |
| Application | For PLS box Schneider Electric SQD NSYBL27 Set of 2 brass internal hinges |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYBL27 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3.96 |
| Gross Volume per Pack Metric | 64.89 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 64.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302106060 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 3.0000 cm |
| Length | 15.0000 in |
| Length [Metric] | 6.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177523&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 13.0000 in |
| Width [Metric] | 6.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Brass |
| For PLS box Schneider Electric SQD NSYBL27 Set of 2 brass internal hinges |
| Body made of fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL 7035 color, 135mm height |
| Transparent polycarbonate, 45mm or 95mm height |
| Opaque polycarbonate RAL7032, 45mm or 95mm height |
| Polyester RAL7035, 45mm height |
| 14 dimensions from 180x270x180mm up to 540x720x230mm |
| Modular dimensions of sides: 180, 270, 360, 540 and 720mm |
| Height and wide are indifferent |
| Locking by 4, 6 or 8 screws, according to dimensions |
| Mounting bosses already molded with inserts M6 |
| Total insulation for realization of Class II equipment |
| Total insulation for realization of Class II equipment |
| Degree of protection IP65 |
| Impact resistance: IK09 |
| Self-extinguishability: 960oC test withstanding |
| Certification of complying with IEC62208 enclosure standard |
| Multi-purpose anwendung |
| Pushed - locking points fixing mode |
| 180 deg operating angle |
| Internal opening mechanism |