or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NF125FTL Mechanical Feed-Through Lug Kit, For Use With NF Series Panelboards, 125 A, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric NF125FTL Mechanical Feed-Through Lug Kit, For Use With NF Series Panelboards, 125 A, Aluminum
SKU1130274
MFGR #NF125FTL
Call For Price
List: Schneider Electric Feed-Through Lug Kit, Mechanical, For Use With: NF Series Panelboards, 125 A, Aluminum
Schneider Electric Feed-Through Lug Kit, Mechanical, For Use With: NF Series Panelboards, 125 A, Aluminum
Alternate Catalog Number NF125FTL Amperage Rating 125-125 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NF125FTL Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0155 lb Gross Weight per Pack Metric 1.55 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height 5.0800 in Height [Metric] 5.0800 cm Item Group 08350 Length 52.0700 in Length [Metric] 52.0700 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423255752&lang=en-us Returnable Y Standard cULus UNSPSC 39121112 UPC 11 78590153868 UPC 12 785901538684 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 36.1950 in Width [Metric] 36.1950 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Aluminum Type LUG KIT ALUMINIUM
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NF125FTL |
| Amperage Rating | 125-125 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NF125FTL |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0155 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height | 5.0800 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Item Group | 08350 |
| Length | 52.0700 in |
| Length [Metric] | 52.0700 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423255752&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | cULus |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590153868 |
| UPC 12 | 785901538684 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 36.1950 in |
| Width [Metric] | 36.1950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminum |
| Type | LUG KIT |
| ALUMINIUM |