or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Multi9™ M9F42130 C60BP Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 240/415 VAC, 60 VDC, 30 A, 10 kA Interrupt, 1 Poles, C-Curve/Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Multi9™ M9F42130 C60BP Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 240/415 VAC, 60 VDC, 30 A, 10 kA Interrupt, 1 Poles, C-Curve/Thermal Magnetic Trip
SKU1107157
MFGR #M9F42130
Call For Price
List: Schneider Electric Multi9™ Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60BP, 240/415 VAC, 60 VDC, 30 A, 50/60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, C-Curve/Thermal Magnetic Trip, 8.5X In AC/12X In DC Trip, 1 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 2 AWG Copper Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -22 to 158 deg F, 4.06 in H x 0.71 in W x 2.83 in D Dimensions, Gray
Schneider Electric Multi9™ Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60BP, 240/415 VAC, 60 VDC, 30 A, 50/60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, C-Curve/Thermal Magnetic Trip, 8.5X In AC/12X In DC Trip, 1 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 2 AWG Copper Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -22 to 158 deg F, 4.06 in H x 0.71 in W x 2.83 in D Dimensions, Gray
Actuator Toggle Alternate Catalog Number M9F42130 Application OEMs, Control Panel Builders and Branch Circuit Protection Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number M9F42130 Connection Tunnel type terminal top or bottom) 1-35 mm² AWG 18...AWG 2) - rigid;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible with ferrule;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 8.61 Gross Volume per Pack Metric 141.09 Gross Weight Per Pack 1.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 132.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 7.5000 in Height [Metric] 7.5000 cm Item Group 00949 Length 10.3000 in Length [Metric] 10.3000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710351&lang=en-us Number Of Poles 1 Returnable Y Standard EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 489;CSA C22.2 No 5;IEC;CCC;CSA;UL Sub Brand Multi9 C60;C60BP Substitute Product Catalog Number M9A26927 Type Miniature circuit-breaker UNSPSC 39121603 Width 1.8000 in Width [Metric] 1.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Trip Type Thermal-magnetic Voltage Rating 240 V AC 50/60 Hz;415 V AC 50/60 Hz;60 V DC OEMs, Control Panel Builders and Branch Circuit Protection Applications ON/OFF indication Circuit protection against short circuit, overload currents Tripping and fault indication by the addition of auxiliaries
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Toggle |
| Alternate Catalog Number | M9F42130 |
| Application | OEMs, Control Panel Builders and Branch Circuit Protection Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | M9F42130 |
| Connection | Tunnel type terminal top or bottom) 1-35 mm² AWG 18...AWG 2) - rigid;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible with ferrule;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 8.61 |
| Gross Volume per Pack Metric | 141.09 |
| Gross Weight Per Pack | 1.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 132.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 7.5000 in |
| Height [Metric] | 7.5000 cm |
| Item Group | 00949 |
| Length | 10.3000 in |
| Length [Metric] | 10.3000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710351&lang=en-us |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 489;CSA C22.2 No 5;IEC;CCC;CSA;UL |
| Sub Brand | Multi9 C60;C60BP |
| Substitute Product Catalog Number | M9A26927 |
| Type | Miniature circuit-breaker |
| UNSPSC | 39121603 |
| Width | 1.8000 in |
| Width [Metric] | 1.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 240 V AC 50/60 Hz;415 V AC 50/60 Hz;60 V DC |
| OEMs, Control Panel Builders and Branch Circuit Protection Applications |
| ON/OFF indication |
| Circuit protection against short circuit, overload currents |
| Tripping and fault indication by the addition of auxiliaries |