or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ModiconĀ® X80 BMXCPS4002H Redundant Power Supply Module, 100 to 240 VAC Input, 3.3 to 24 VDC Output, 0.52/1.04 A Input, 1.67/5.5 A Output, 18 to 40 W
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric ModiconĀ® X80 BMXCPS4002H Redundant Power Supply Module, 100 to 240 VAC Input, 3.3 to 24 VDC Output, 0.52/1.04 A Input, 1.67/5.5 A Output, 18 to 40 W
SKUPDW~12041938
MFGR #BMXCPS4002H
$/ea
Schneider Electric ModiconĀ® X80 Redundant Power Supply Module, 100 to 240 VAC Input, 3.3 to 24 VDC Output, 0.52/1.04 A Input Current, 1.67/5.5 A Output Current, 18 to 40 W Power Consumption, 8.5 W Power Dissipation, Specifications: 30 A at 120 V, 60 A at 240 V Inrush Current, 0.07 kVA Apparent, IP20, -40 to 185 deg F Storage, -13 to 158 deg F
Schneider Electric ModiconĀ® X80 Redundant Power Supply Module, 100 to 240 VAC Input, 3.3 to 24 VDC Output, 0.52/1.04 A Input Current, 1.67/5.5 A Output Current, 18 to 40 W Power Consumption, 8.5 W Power Dissipation, Specifications: 30 A at 120 V, 60 A at 240 V Inrush Current, 0.07 kVA Apparent, IP20, -40 to 185 deg F Storage, -13 to 158 deg F
Alternate Catalog Number BMXCPS4002H Application For severe environments ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BMXCPS4002H Control RESET PUSH-BUTTON COLD RESTART Country of Origin ID Currency USD Display PRESENCE OF VOLTAGES (OK) 1 LED GREEN)-REDUNDANCY OK 1 LED GREEN)-POWER SUPPLY STATUS 1 LED GREEN) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 262.70 Gross Volume per Pack Metric 4304.86 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.4080 lb Gross Weight per Pack Metric 640.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504409580 Height 3.51 in Height [Metric] 9.0000 cm Input Signal 0.55 A 240 V;0.55 A 240 V;1.01 A 115 V;1.01 A 115 V Item Group 18160 Length 9.75 in Length [Metric] 25.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425716978&lang=en-us Power Dissipation 8.5 Power Supply 8.5 W Returnable Y Specifications 30 A at 120 V, 60 A at 240 V Inrush Current, 0.07 kVA Apparent, IP20, -40 to 185 deg F Storage Standard EN 61131-2-EN 61000-6-4-EN 61000-6-2-EN 61010-2-201,IP20,RCM-MERCHANT NAVY-CSA-CE-UL-ATEX-EAC-IEC-EX Substitute Product Catalog Number BMXXBC015K Temperature Rating -13 to 158 Type power supply module UNSPSC 32151705 Width 7.02 in Width [Metric] 18.0000 cm Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Input Current 0.52/1.04 Input Voltage 100 to 240 Output Current 1.67/5.5 Output Voltage 3.3 to 24 Power Consumption 18 to 40 For severe environments 1 CONNECTOR 2 ALARM RELAY-1 CONNECTOR 5 LINE SUPPLY, PROTECTIVE EARTH,INTERNAL FUSE NOT ACCESSIBLE PRIMARY CIRCUIT-OVERLOAD PROTECTION SECONDARY CIRCUIT-OVERVOLTAGE PROTECTION SECONDARY CIRCUIT-SHORT-CIRCUIT PROTECTION SECONDARY CIRCUIT,REMAINING LIFETIME-TEMPERATURE SENSING-REDUNDANCY TEST-REDUNDANCY INFORMATION-UPTIME DURATION 1.67 A 24 VDC I/O module power supply and processor, 5.5 A 3.3 VDC I/O module logic power supply current at secondary voltage 0.52 A at 240 VAC and 1.04 A at 115 VAC input current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | BMXCPS4002H |
| Application | For severe environments |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BMXCPS4002H |
| Control | RESET PUSH-BUTTON COLD RESTART |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Display | PRESENCE OF VOLTAGES (OK) 1 LED GREEN)-REDUNDANCY OK 1 LED GREEN)-POWER SUPPLY STATUS 1 LED GREEN) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 262.70 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4304.86 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.4080 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 640.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409580 |
| Height | 3.51 in |
| Height [Metric] | 9.0000 cm |
| Input Signal | 0.55 A 240 V;0.55 A 240 V;1.01 A 115 V;1.01 A 115 V |
| Item Group | 18160 |
| Length | 9.75 in |
| Length [Metric] | 25.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425716978&lang=en-us |
| Power Dissipation | 8.5 |
| Power Supply | 8.5 W |
| Returnable | Y |
| Specifications | 30 A at 120 V, 60 A at 240 V Inrush Current, 0.07 kVA Apparent, IP20, -40 to 185 deg F Storage |
| Standard | EN 61131-2-EN 61000-6-4-EN 61000-6-2-EN 61010-2-201,IP20,RCM-MERCHANT NAVY-CSA-CE-UL-ATEX-EAC-IEC-EX |
| Substitute Product Catalog Number | BMXXBC015K |
| Temperature Rating | -13 to 158 |
| Type | power supply module |
| UNSPSC | 32151705 |
| Width | 7.02 in |
| Width [Metric] | 18.0000 cm |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Input Current | 0.52/1.04 |
| Input Voltage | 100 to 240 |
| Output Current | 1.67/5.5 |
| Output Voltage | 3.3 to 24 |
| Power Consumption | 18 to 40 |
| For severe environments |
| 1 CONNECTOR 2 ALARM RELAY-1 CONNECTOR 5 LINE SUPPLY, PROTECTIVE EARTH,INTERNAL FUSE NOT ACCESSIBLE PRIMARY CIRCUIT-OVERLOAD PROTECTION SECONDARY CIRCUIT-OVERVOLTAGE PROTECTION SECONDARY CIRCUIT-SHORT-CIRCUIT PROTECTION SECONDARY CIRCUIT,REMAINING LIFETIME-TEMPERATURE SENSING-REDUNDANCY TEST-REDUNDANCY INFORMATION-UPTIME DURATION |
| 1.67 A 24 VDC I/O module power supply and processor, 5.5 A 3.3 VDC I/O module logic power supply current at secondary voltage |
| 0.52 A at 240 VAC and 1.04 A at 115 VAC input current |