or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric ModiconĀ® X80 BMXCPS3540T Power Supply Module, 125 VAC Input, 24 VDC Output, 350 mA Input, 1.3/4.5 A Output, 31.2 W
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric ModiconĀ® X80 BMXCPS3540T Power Supply Module, 125 VAC Input, 24 VDC Output, 350 mA Input, 1.3/4.5 A Output, 31.2 W
SKUPDW~7384887
MFGR #BMXCPS3540T
$/ea
Schneider Electric ModiconĀ® X80 Power Supply Module, 125 VAC Input, 24 VDC Output, 350 mA Input Current, 1.3/4.5 A Output Current, 31.2 W Power Consumption, <=8.5 W Power Dissipation, Specifications: 30 A at 125 VAC Inrush Current, (1) Green LED Signaling, -25 to 70 deg C
Schneider Electric ModiconĀ® X80 Power Supply Module, 125 VAC Input, 24 VDC Output, 350 mA Input Current, 1.3/4.5 A Output Current, 31.2 W Power Consumption, <=8.5 W Power Dissipation, Specifications: 30 A at 125 VAC Inrush Current, (1) Green LED Signaling, -25 to 70 deg C
Alternate Catalog Number BMXCPS3540T Amperage Rating 1.3 A 24 V DC I/O MODULE POWER SUPPLY AND PROCESSOR-4.5 A 3.3 V DC I/O MODULE LOGIC POWER SUPPLY Application Water Wastewater, Mining, Minerals, Metals, Food and Beverage, Oil and Gas, OEM Process, Energy, Automotive, Infrastructure and Building Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BMXCPS3540T Connection Cables 1 connector 2 alarm relay;1 connector 5 line supply, protective earth, 24 V DC input sensor Country of Origin ID Currency USD Display 1 LED (Green) rack voltage OK;1 LED (Green) sensor voltage Enclosure IP20 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 207.52 Gross Volume per Pack Metric 3400.63 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.0560 lb Gross Weight per Pack Metric 480.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504409540 Height 5.34 in Height [Metric] 13.7000 cm Item Group 18160 Length 6.12 in Length [Metric] 15.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=15035562&lang=en-us Operating Temperature -25-70 A°C Returnable Y Specifications 30 A at 125 VAC Inrush Current, (1) Green LED Signaling Sub Brand Not compatible with BMEXBP..02 Substitute Product Catalog Number TSXTLYEX Temperature Rating -25 to 70 Type power supply module UNSPSC 32151706 UPC 11 78590167585 UPC 12 785901675853 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 15 W 3.3 V DC I/O MODULE LOGIC POWER SUPPLY-31.2 W 24 V DC I/O MODULE POWER SUPPLY AND PROCESSOR,8.5 W Width 6.12 in Width [Metric] 15.7000 cm Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Input Current 350 Input Voltage 125 Output Current 1.3/4.5 Output Voltage 24 Power Consumption 31.2 Water Wastewater, Mining, Minerals, Metals, Food and Beverage, Oil and Gas, OEM Process, Energy, Automotive, Infrastructure and Building Applications TC Innovative I/O Robust Compact High quality Hot swap Wide selection of modules - digital I/O, analog I/O, expert and communication Long term offer (new)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | BMXCPS3540T |
| Amperage Rating | 1.3 A 24 V DC I/O MODULE POWER SUPPLY AND PROCESSOR-4.5 A 3.3 V DC I/O MODULE LOGIC POWER SUPPLY |
| Application | Water Wastewater, Mining, Minerals, Metals, Food and Beverage, Oil and Gas, OEM Process, Energy, Automotive, Infrastructure and Building Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BMXCPS3540T |
| Connection Cables | 1 connector 2 alarm relay;1 connector 5 line supply, protective earth, 24 V DC input sensor |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Display | 1 LED (Green) rack voltage OK;1 LED (Green) sensor voltage |
| Enclosure | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 207.52 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3400.63 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0560 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 480.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409540 |
| Height | 5.34 in |
| Height [Metric] | 13.7000 cm |
| Item Group | 18160 |
| Length | 6.12 in |
| Length [Metric] | 15.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=15035562&lang=en-us |
| Operating Temperature | -25-70 A°C |
| Returnable | Y |
| Specifications | 30 A at 125 VAC Inrush Current, (1) Green LED Signaling |
| Sub Brand | Not compatible with BMEXBP..02 |
| Substitute Product Catalog Number | TSXTLYEX |
| Temperature Rating | -25 to 70 |
| Type | power supply module |
| UNSPSC | 32151706 |
| UPC 11 | 78590167585 |
| UPC 12 | 785901675853 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 15 W 3.3 V DC I/O MODULE LOGIC POWER SUPPLY-31.2 W 24 V DC I/O MODULE POWER SUPPLY AND PROCESSOR,8.5 W |
| Width | 6.12 in |
| Width [Metric] | 15.7000 cm |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Input Current | 350 |
| Input Voltage | 125 |
| Output Current | 1.3/4.5 |
| Output Voltage | 24 |
| Power Consumption | 31.2 |
| Water Wastewater, Mining, Minerals, Metals, Food and Beverage, Oil and Gas, OEM Process, Energy, Automotive, Infrastructure and Building Applications |
| TC |
| Innovative I/O |
| Robust |
| Compact |
| High quality |
| Hot swap |
| Wide selection of modules - digital I/O, analog I/O, expert and communication |
| Long term offer (new) |