or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric METSEHDPM6PSV500, 480 VAC input
SKUPDW~13829485
MFGR #METSEHDPM6PSV500
$/ea
Schneider Electric METSEHDPM6PSV500, 480 VAC Input, 2.17 in Width, 3.31 in Depth, 3.54 in Height
Schneider Electric METSEHDPM6PSV500, 480 VAC Input, 2.17 in Width, 3.31 in Depth, 3.54 in Height
Alternate Catalog Number METSEHDPM6PSV500 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number METSEHDPM6PSV500 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.4900 lb Gross Weight per Pack Metric 500.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504409520 Height 6.9850 in Height [Metric] 7.0000 cm Length 11.4300 in Length [Metric] 11.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=525905382&lang=en-us Returnable N UNSPSC 41113708 Width 10.1600 in Width [Metric] 10.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Monitor up to 192 circuits Identify increased harmonics in the rack servers to detect a potential failure (THD/circuit, waveform capture/circuit Support for MODBUS, SNMP, and BACnet TCP IP Helps minimize vulnerabilities to critical power assets and systems and reinforce security strategy On-board memory for data logging Meet the needs of robust code compliance applications Simplified installation for reduced wiring issues Adapts to expanding electrical networks Scalable, future-proof capabilities Touch screen (optional) for data display Touch screen (optional) for data display EcoStruxureTM Power integration 90 W rated power in w 480 V 0.48 A AC primary voltage 24 V DC secondary voltage 3.75 A maximum output current With toxic heavy metal free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | METSEHDPM6PSV500 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | METSEHDPM6PSV500 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.4900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 500.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409520 |
| Height | 6.9850 in |
| Height [Metric] | 7.0000 cm |
| Length | 11.4300 in |
| Length [Metric] | 11.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=525905382&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 41113708 |
| Width | 10.1600 in |
| Width [Metric] | 10.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Monitor up to 192 circuits |
| Identify increased harmonics in the rack servers to detect a potential failure (THD/circuit, waveform capture/circuit |
| Support for MODBUS, SNMP, and BACnet TCP IP |
| Helps minimize vulnerabilities to critical power assets and systems and reinforce security strategy |
| On-board memory for data logging |
| Meet the needs of robust code compliance applications |
| Simplified installation for reduced wiring issues |
| Adapts to expanding electrical networks |
| Scalable, future-proof capabilities |
| Touch screen (optional) for data display |
| Touch screen (optional) for data display |
| EcoStruxureTM Power integration |
| 90 W rated power in w |
| 480 V 0.48 A AC primary voltage |
| 24 V DC secondary voltage |
| 3.75 A maximum output current |
| With toxic heavy metal free |
