or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric M9F22340 C60SP Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 240/415/440 VAC, 40 A, 5 kA Interrupt, 3 Poles, C-Curve/Thermal Magnetic Trip
Schneider Electric M9F22340 C60SP Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 240/415/440 VAC, 40 A, 5 kA Interrupt, 3 Poles, C-Curve/Thermal Magnetic Trip
SKU1103929
MFGR #M9F22340
Call For Price
List: Schneider Electric Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60SP, 240/415/440 VAC, 40 A, 50 to 60 Hz Frequency, 5 kA Interrupt, C-Curve/Thermal Magnetic Trip, 8.5X In AC Trip, 3 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 2 AWG Cu Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -22 to 158 deg F, 2.13 in W x 2.83 in D x 3.19 in H Dimensions, Gray
Schneider Electric Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60SP, 240/415/440 VAC, 40 A, 50 to 60 Hz Frequency, 5 kA Interrupt, C-Curve/Thermal Magnetic Trip, 8.5X In AC Trip, 3 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 2 AWG Cu Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -22 to 158 deg F, 2.13 in W x 2.83 in D x 3.19 in H Dimensions, Gray
Actuator Toggle Alternate Catalog Number M9F22340 Application OEMs, Control Panel Builders, Supplementary Protection and Circuit Protection Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number M9F22340 Connection Tunnel type terminal top or bottom) 1-35 mm² AWG 18...AWG 2) - rigid;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible with ferrule;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 20.79 Gross Volume per Pack Metric 340.69 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.6800 lb Gross Weight per Pack Metric 366.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 7.5000 in Height [Metric] 7.5000 cm Item Group 00948 Length 8.5000 in Length [Metric] 8.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710775&lang=en-us Number Of Poles 3 Returnable Y Standard EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 1077;CSA C22.2 No 235;IEC;CCC;UR;CSA Sub Brand Multi9 C60;C60SP Substitute Product Catalog Number M9A26960 Type Miniature circuit-breaker UNSPSC 39121603 Width 5.4000 in Width [Metric] 5.4000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Trip Type Thermal-magnetic Voltage Rating 240 V AC 50/60 Hz;415 V AC 50/60 Hz;440 V AC 50/60 Hz OEMs, Control Panel Builders, Supplementary Protection and Circuit Protection Applications ON/OFF indication Circuit protection against short circuit, overload currents Tripping and fault indication by the addition of auxiliaries
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Toggle |
| Alternate Catalog Number | M9F22340 |
| Application | OEMs, Control Panel Builders, Supplementary Protection and Circuit Protection Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | M9F22340 |
| Connection | Tunnel type terminal top or bottom) 1-35 mm² AWG 18...AWG 2) - rigid;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible with ferrule;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 20.79 |
| Gross Volume per Pack Metric | 340.69 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.6800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 366.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 7.5000 in |
| Height [Metric] | 7.5000 cm |
| Item Group | 00948 |
| Length | 8.5000 in |
| Length [Metric] | 8.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710775&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 1077;CSA C22.2 No 235;IEC;CCC;UR;CSA |
| Sub Brand | Multi9 C60;C60SP |
| Substitute Product Catalog Number | M9A26960 |
| Type | Miniature circuit-breaker |
| UNSPSC | 39121603 |
| Width | 5.4000 in |
| Width [Metric] | 5.4000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 240 V AC 50/60 Hz;415 V AC 50/60 Hz;440 V AC 50/60 Hz |
| OEMs, Control Panel Builders, Supplementary Protection and Circuit Protection Applications |
| ON/OFF indication |
| Circuit protection against short circuit, overload currents |
| Tripping and fault indication by the addition of auxiliaries |