or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Linergy™ NSYTRV26T TRV 3-Level 6-Point Pass Through Terminal Block, 600 VAC, 20 A, 26 to 10 AWG Wire, 3 Poles, Clip-On Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Linergy™ NSYTRV26T TRV 3-Level 6-Point Pass Through Terminal Block, 600 VAC, 20 A, 26 to 10 AWG Wire, 3 Poles, Clip-On Mount
SKUPDW~10430776
MFGR #NSYTRV26T
Call For Price
Schneider Electric Linergy™ Terminal Block, 3-Level 6-Point Pass Through, Series: TRV, 600 VAC, 20 A, 3 Pole, 26 to 10 AWG Wire, 0.35 in Wire Strip Length, Screw Terminal, 2.5 sq-mm Terminal, 0.5 to 0.6 N-m Torque, Clip-On Mounting, Screw Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Gray, 3.54 in L x 0.2 in W x 3.05 in H Dimensions
Schneider Electric Linergy™ Terminal Block, 3-Level 6-Point Pass Through, Series: TRV, 600 VAC, 20 A, 3 Pole, 26 to 10 AWG Wire, 0.35 in Wire Strip Length, Screw Terminal, 2.5 sq-mm Terminal, 0.5 to 0.6 N-m Torque, Clip-On Mounting, Screw Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Gray, 3.54 in L x 0.2 in W x 3.05 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRV26T Application Distribution, Construction, Bottling, Material Handling, Harsh Environment, Automotive, Conveyance Line, Complex and Special Machine, Industrial Market and Assembly Line Application ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRV26T Color Gray Connection 1 x screw terminal upstream M3);1 x screw terminal downstream M3) Country of Origin PL Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.23 Gross Volume per Pack Metric 36.54 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 26.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 9.5000 in Height [Metric] 9.5000 cm Item Group 21715 Length 6.0800 in Length [Metric] 36.5000 cm Material Polyamide 6/6: insulating case;copper alloy: connector and screw;copper alloy: commoning link;chromium-nickel steel: spring Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403761878&lang=en-us Mounting CLIP-ON Number Of Terminals 2 Returnable Y Standard V0 0.8 mm UL 94 Type Passthrough;Terminal block;Spacial enclosures UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.0000 in Width [Metric] 11.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Distribution, Construction, Bottling, Material Handling, Harsh Environment, Automotive, Conveyance Line, Complex and Special Machine, Industrial Market and Assembly Line Application Linergy™ connection systems offer 3-terminal block technologies The new push-in terminal blocks use the most cost effective connection technique in the market, this technique drastically reduces wiring time and eliminates the need for regular retightening Spring technology is a type of connection that requires limited maintenance and helps ensure the separation of mechanical and electrical functions Screw technology terminal blocks are components which are well-known and widely used throughout the world and are suitable for the vast majority of connection applications Fast and easy installation save time and money Multiple connection options quick and easy selection Extensive connection and test accessories
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRV26T |
| Application | Distribution, Construction, Bottling, Material Handling, Harsh Environment, Automotive, Conveyance Line, Complex and Special Machine, Industrial Market and Assembly Line Application |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRV26T |
| Color | Gray |
| Connection | 1 x screw terminal upstream M3);1 x screw terminal downstream M3) |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.23 |
| Gross Volume per Pack Metric | 36.54 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 26.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 9.5000 in |
| Height [Metric] | 9.5000 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 6.0800 in |
| Length [Metric] | 36.5000 cm |
| Material | Polyamide 6/6: insulating case;copper alloy: connector and screw;copper alloy: commoning link;chromium-nickel steel: spring |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403761878&lang=en-us |
| Mounting | CLIP-ON |
| Number Of Terminals | 2 |
| Returnable | Y |
| Standard | V0 0.8 mm UL 94 |
| Type | Passthrough;Terminal block;Spacial enclosures |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.0000 in |
| Width [Metric] | 11.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Distribution, Construction, Bottling, Material Handling, Harsh Environment, Automotive, Conveyance Line, Complex and Special Machine, Industrial Market and Assembly Line Application |
| Linergy™ connection systems offer 3-terminal block technologies |
| The new push-in terminal blocks use the most cost effective connection technique in the market, this technique drastically reduces wiring time and eliminates the need for regular retightening |
| Spring technology is a type of connection that requires limited maintenance and helps ensure the separation of mechanical and electrical functions |
| Screw technology terminal blocks are components which are well-known and widely used throughout the world and are suitable for the vast majority of connection applications |
| Fast and easy installation save time and money |
| Multiple connection options quick and easy selection |
| Extensive connection and test accessories |