or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LXM32SU60N4 Lexium™ Motion Servo Drive, 208/480 VAC, 1.5 A at 8 kHz Continuous Output, 50/60 Hz, 0.35 kW at 230 V 8 kHz, 0.4 kW at 400 V
Schneider Electric LXM32SU60N4 Lexium™ Motion Servo Drive, 208/480 VAC, 1.5 A at 8 kHz Continuous Output, 50/60 Hz, 0.35 kW at 230 V 8 kHz, 0.4 kW at 400 V
SKUPDW~11741582
MFGR #LXM32SU60N4
$/ea
Schneider Electric Motion Servo Drive, Series: Lexium™ LXM32S, 208/480 VAC, 1.5 A at 8 kHz Continuous Output, 50/60 Hz Frequency, 0.35 kW at 230 V 8 kHz, 0.4 kW at 400 V Wattage, 3 ph, Modbus/Integrated SERCOS III/Integrated Control, 4.43 in-lb Torque, IP20 Enclosure, Natural Convection Cooling, Terminal Connection, Environmental Conditions: 32 to 122 deg F, -13 to 158 deg F Storage Temperature, 2.68 in Width, 10.63 in Height
Schneider Electric Motion Servo Drive, Series: Lexium™ LXM32S, 208/480 VAC, 1.5 A at 8 kHz Continuous Output, 50/60 Hz Frequency, 0.35 kW at 230 V 8 kHz, 0.4 kW at 400 V Wattage, 3 ph, Modbus/Integrated SERCOS III/Integrated Control, 4.43 in-lb Torque, IP20 Enclosure, Natural Convection Cooling, Terminal Connection, Environmental Conditions: 32 to 122 deg F, -13 to 158 deg F Storage Temperature, 2.68 in Width, 10.63 in Height
Alternate Catalog Number LXM32SU60N4 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LXM32SU60N4 Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 571.50 Gross Volume per Pack Metric 9365.17 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0239 lb Gross Weight per Pack Metric 2.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 10.6000 in Height [Metric] 10.6000 cm Item Group 18261 Length 33.0000 in Length [Metric] 33.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=386416553&lang=en-us Phase 3 Returnable N Substitute Product Catalog Number ESECAPCZZSPMZZ UNSPSC 39121021 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 27.5000 in Width [Metric] 27.5000 cm Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LXM32SU60N4 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LXM32SU60N4 |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 571.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 9365.17 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0239 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 10.6000 in |
| Height [Metric] | 10.6000 cm |
| Item Group | 18261 |
| Length | 33.0000 in |
| Length [Metric] | 33.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=386416553&lang=en-us |
| Phase | 3 |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | ESECAPCZZSPMZZ |
| UNSPSC | 39121021 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 27.5000 in |
| Width [Metric] | 27.5000 cm |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |