or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LXM32MD72N4 LXM32 MODULAR 72A R
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric LXM32MD72N4 LXM32 MODULAR 72A R
SKU913664
MFGR #LXM32MD72N4
$/ea
Schneider Electric LXM32MD72N4 LXM32 MODULAR 72A RMS PEAK 3PH 480V,32...122 F (050 C) conforming to UL,IP20,Lexium,Lexium 32,Motion servo drive,UL, CSA, RoHS
Schneider Electric LXM32MD72N4 LXM32 MODULAR 72A RMS PEAK 3PH 480V,32...122 F (050 C) conforming to UL,IP20,Lexium,Lexium 32,Motion servo drive,UL, CSA, RoHS
Alternate Catalog Number LXM32MD72N4 Ambient Temperature 32...122 F (050 C) CONFORMING TO UL Application Lexium 32 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size 12 AWG Catalog Number LXM32MD72N4 Connection Type RJ-45 Control Pulse Train Output (PTO) RS422 Cooling Integrated Fan Country of Origin ID Currency USD Enclosure IP20 Enclosure Type IP20 Environmental Conditions 32 to 122 deg F Operating Temperature, 5 to 85% without Condensation Relative Humidity EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 795.53 Gross Volume per Pack Metric 13036.35 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0551 lb Gross Weight per Pack Metric 5.51 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 14.2000 in Height [Metric] 14.2000 cm Input Rating 170-264 V-323-528 V,200...240 V - 15...10 -380...480 V - 15...10 Item Group 18261 Length 32.5000 in Length [Metric] 32.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=3863341&lang=en-us Phase 3 Returnable Y Standard UL, CSA, ROHS Sub Brand LEXIUM Substitute Product Catalog Number VW3A8121 Torque Rating 0.5 Nm Type MOTION SERVO DRIVE UNSPSC 26111515 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 27.6000 in Width [Metric] 27.6000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 72 A Frequency Rating 50/60 Hz Voltage Rating 480 VAC Wattage 5 kW LEXIUM 32 MOTION SERVO DRIVE,TERMINAL CABLE 3 MM² AWG 12 (CN8) 3 sq-mm/12 AWG (CN8) terminal cable 5 kW at 230 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LXM32MD72N4 |
| Ambient Temperature | 32...122 F (050 C) CONFORMING TO UL |
| Application | Lexium 32 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | 12 AWG |
| Catalog Number | LXM32MD72N4 |
| Connection Type | RJ-45 |
| Control | Pulse Train Output (PTO) RS422 |
| Cooling | Integrated Fan |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20 |
| Enclosure Type | IP20 |
| Environmental Conditions | 32 to 122 deg F Operating Temperature, 5 to 85% without Condensation Relative Humidity |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 795.53 |
| Gross Volume per Pack Metric | 13036.35 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0551 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.51 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 14.2000 in |
| Height [Metric] | 14.2000 cm |
| Input Rating | 170-264 V-323-528 V,200...240 V - 15...10 -380...480 V - 15...10 |
| Item Group | 18261 |
| Length | 32.5000 in |
| Length [Metric] | 32.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=3863341&lang=en-us |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL, CSA, ROHS |
| Sub Brand | LEXIUM |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A8121 |
| Torque Rating | 0.5 Nm |
| Type | MOTION SERVO DRIVE |
| UNSPSC | 26111515 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 27.6000 in |
| Width [Metric] | 27.6000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 72 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Wattage | 5 kW |
| LEXIUM 32 |
| MOTION SERVO DRIVE,TERMINAL CABLE 3 MM² AWG 12 (CN8) |
| 3 sq-mm/12 AWG (CN8) terminal cable |
| 5 kW at 230 VAC |