or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LXM32AD72N4 LXM32A CAN RJ45 72A
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric LXM32AD72N4 LXM32A CAN RJ45 72A
SKU982229
MFGR #LXM32AD72N4
$/ea
Schneider Electric LXM32AD72N4 LXM32A CAN RJ45 72A RMS PEAK 3PH 480V,10.63 in (270 mm),237 mm,24 V DC for capture-24 V DC for safety-24 V DC for logic,32...122 deg.F (0?50 deg.C) conforming to UL,4.25 in (108 mm),<= 30 V DC,IP20 conforming to EN/IEC 60529-IP20 conforming to EN/IEC 61800-5-1,Lexium,Lexium 32,UL-RoHS-T?V-CSA,motion servo drive,motion servo drive,terminal cable 5 mm? AWG 10 (CN10)-terminal cable 5 mm? AWG 10 (CN1)-terminal cable 3 mm? AWG 12 (CN8)
Schneider Electric LXM32AD72N4 LXM32A CAN RJ45 72A RMS PEAK 3PH 480V,10.63 in (270 mm),237 mm,24 V DC for capture-24 V DC for safety-24 V DC for logic,32...122 deg.F (0?50 deg.C) conforming to UL,4.25 in (108 mm),<= 30 V DC,IP20 conforming to EN/IEC 60529-IP20 conforming to EN/IEC 61800-5-1,Lexium,Lexium 32,UL-RoHS-T?V-CSA,motion servo drive,motion servo drive,terminal cable 5 mm? AWG 10 (CN10)-terminal cable 5 mm? AWG 10 (CN1)-terminal cable 3 mm? AWG 12 (CN8)
Alternate Catalog Number LXM32AD72N4 Ambient Temperature 0-50 A°C UL Application LXM32A,INTEGRATED FAN ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size 10/12 AWG Catalog Number LXM32AD72N4 Connection Type RJ-45 Control Servo Motor Encoder Feedback Cooling Integrated Fan Country of Origin ID Currency USD Enclosure IP20 CONFORMING TO EN/IEC 60529-IP20 CONFORMING TO EN/IEC 61800-5-1 Enclosure Type IP20 Environmental Conditions 32 to 122 deg F Operating Temperature, 5 to 85% without Condensation Relative Humidity EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 774.14 Gross Volume per Pack Metric 12685.83 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0555 lb Gross Weight per Pack Metric 5.55 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 14.2000 in Height [Metric] 14.2000 cm Input Rating 200...240 V - 15...10 -380...480 V - 15...10 ,323-528 V-170-264 V Item Group 18261 Length 32.5000 in Length [Metric] 32.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=3863303&lang=en-us Phase 3 Returnable Y Standard CSA-TÃŒV-ROHS-UL,EN/IEC 61800-3-EN/IEC 61800-5-1 Sub Brand LEXIUM Substitute Product Catalog Number ESECAPCZZSPMZZ Torque Rating 0.5/0.7 Nm Type LXM32A,MOTION SERVO DRIVE UNSPSC 39121021 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 27.5000 in Width [Metric] 27.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 72 A Frequency Rating 50/60 Hz Voltage Rating 480 VAC Wattage 5/7 kW LXM32A,INTEGRATED FAN MOTION SERVO DRIVE,TERMINAL CABLE 3 MM² AWG 12 (CN8)-TERMINAL CABLE 5 MM² AWG 10 (CN1)-TERMINAL CABLE 5 MM² AWG 10 (CN10) 3 sq-mm/12 AWG (CN8), 5 sq-mm/10 AWG (CN1), 5 sq-mm/10 AWG (CN10) terminal cable 5 kW at 230 VAC, 7 kW at 400 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LXM32AD72N4 |
| Ambient Temperature | 0-50 A°C UL |
| Application | LXM32A,INTEGRATED FAN |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | 10/12 AWG |
| Catalog Number | LXM32AD72N4 |
| Connection Type | RJ-45 |
| Control | Servo Motor Encoder Feedback |
| Cooling | Integrated Fan |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20 CONFORMING TO EN/IEC 60529-IP20 CONFORMING TO EN/IEC 61800-5-1 |
| Enclosure Type | IP20 |
| Environmental Conditions | 32 to 122 deg F Operating Temperature, 5 to 85% without Condensation Relative Humidity |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 774.14 |
| Gross Volume per Pack Metric | 12685.83 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0555 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 14.2000 in |
| Height [Metric] | 14.2000 cm |
| Input Rating | 200...240 V - 15...10 -380...480 V - 15...10 ,323-528 V-170-264 V |
| Item Group | 18261 |
| Length | 32.5000 in |
| Length [Metric] | 32.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=3863303&lang=en-us |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-TÃŒV-ROHS-UL,EN/IEC 61800-3-EN/IEC 61800-5-1 |
| Sub Brand | LEXIUM |
| Substitute Product Catalog Number | ESECAPCZZSPMZZ |
| Torque Rating | 0.5/0.7 Nm |
| Type | LXM32A,MOTION SERVO DRIVE |
| UNSPSC | 39121021 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 27.5000 in |
| Width [Metric] | 27.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 72 A |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Wattage | 5/7 kW |
| LXM32A,INTEGRATED FAN |
| MOTION SERVO DRIVE,TERMINAL CABLE 3 MM² AWG 12 (CN8)-TERMINAL CABLE 5 MM² AWG 10 (CN1)-TERMINAL CABLE 5 MM² AWG 10 (CN10) |
| 3 sq-mm/12 AWG (CN8), 5 sq-mm/10 AWG (CN1), 5 sq-mm/10 AWG (CN10) terminal cable |
| 5 kW at 230 VAC, 7 kW at 400 VAC |