or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LXD3B7 D40A to D65A Replacement
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric LXD3B7 D40A to D65A Replacement
SKU798553
MFGR #LXD3B7
Call For Price
List: Schneider Electric LXD3B7 D40A to D65A Replacement Coil 24VAC 50/60 Hz,24 V AC 50/60 Hz,LC1D40A...D65A-LC1DT60A-LC1DT80A,TeSys,TeSys D,contactor coil
Schneider Electric LXD3B7 D40A to D65A Replacement Coil 24VAC 50/60 Hz,24 V AC 50/60 Hz,LC1D40A...D65A-LC1DT60A-LC1DT80A,TeSys,TeSys D,contactor coil
Alternate Catalog Number LXD3B7 Application LC1DT60A;LC1D40A...D65A;LC1DT80A ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LXD3B7 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 20.63 Gross Volume per Pack Metric 338.06 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 121.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504504000 Item Group 22341 Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55998100&lang=en-us Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Suitable For Use With TeSys™ D LC1D40A 40 A, LC1D65A 65 A, LC1DT60A and LC1DT80A Contactor Type Contactor coil UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LXD3B7 |
| Application | LC1DT60A;LC1D40A...D65A;LC1DT80A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LXD3B7 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 20.63 |
| Gross Volume per Pack Metric | 338.06 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 121.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504504000 |
| Item Group | 22341 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55998100&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Suitable For Use With | TeSys™ D LC1D40A 40 A, LC1D65A 65 A, LC1DT60A and LC1DT80A Contactor |
| Type | Contactor coil |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |