or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LXD1F7 CONTACTOR COIL 110V AC I
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric LXD1F7 CONTACTOR COIL 110V AC I
SKU268117
MFGR #LXD1F7
Call For Price
List: Schneider Electric LXD1F7 CONTACTOR COIL 110V AC IEC,110 V AC 50/60 Hz,CAD-LC1D09...D38-LC1DT20...DT40,TeSys,TeSys D-TeSys D control relay,contactor coil
Schneider Electric LXD1F7 CONTACTOR COIL 110V AC IEC,110 V AC 50/60 Hz,CAD-LC1D09...D38-LC1DT20...DT40,TeSys,TeSys D-TeSys D control relay,contactor coil
Alternate Catalog Number LXD1F7 Application LC1DT20...DT40;LC1D09...D38;CAD ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LXD1F7 Coil Power Rating 7.5-7.5 VA 60 HZ 0.3 20 A°C)-7-7 VA 50 HZ 0.3 20 A°C) Coil Voltage 110@50/60Hz VAC Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 7.49 Gross Volume per Pack Metric 122.74 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 70.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504504000 Height 4.0000 in Height [Metric] 4.0000 cm Item Group 22341 Length 4.5000 in Length [Metric] 4.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1478623&lang=en-us Operating Temperature -5-60 A°C Returnable N Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Suitable For Use With TeSys™ D CAD-LC1D09 9 A to LC1D38 38 A and LC1DT20 to LC1DT40 Contactor Type CONTACTOR COIL UNSPSC 39121529 Voltage Rating 110 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.3000 in Width [Metric] 6.3000 cm LC1DT20...DT40;LC1D09...D38;CAD WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LXD1F7 |
| Application | LC1DT20...DT40;LC1D09...D38;CAD |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LXD1F7 |
| Coil Power Rating | 7.5-7.5 VA 60 HZ 0.3 20 A°C)-7-7 VA 50 HZ 0.3 20 A°C) |
| Coil Voltage | 110@50/60Hz VAC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 7.49 |
| Gross Volume per Pack Metric | 122.74 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 70.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504504000 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 4.0000 cm |
| Item Group | 22341 |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 4.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1478623&lang=en-us |
| Operating Temperature | -5-60 A°C |
| Returnable | N |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Suitable For Use With | TeSys™ D CAD-LC1D09 9 A to LC1D38 38 A and LC1DT20 to LC1DT40 Contactor |
| Type | CONTACTOR COIL |
| UNSPSC | 39121529 |
| Voltage Rating | 110 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.3000 in |
| Width [Metric] | 6.3000 cm |
| LC1DT20...DT40;LC1D09...D38;CAD |
| WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE |