or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric LXD1B7 TeSys™ Motor Control Coil, 24 VAC, 50/60 Hz, For Use With LC1D09-D38, LC1DT20-DT40 Contactor
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric LXD1B7 TeSys™ Motor Control Coil, 24 VAC, 50/60 Hz, For Use With LC1D09-D38, LC1DT20-DT40 Contactor
SKU98493
MFGR #LXD1B7
Call For Price
List: Schneider Electric LXD1B7 CONTACTOR COIL 24V AC IEC,23F..140F (-5C..60C),24VAC50/60Hz,50/60Hz,For use the LC1D09-D32 & LC1DT20-40 Tesys D contactors and CAD relays,Internal,Replacement Coil,Screw Clamp,Starter Coil,TeSys
Schneider Electric LXD1B7 CONTACTOR COIL 24V AC IEC,23F..140F (-5C..60C),24VAC50/60Hz,50/60Hz,For use the LC1D09-D32 & LC1DT20-40 Tesys D contactors and CAD relays,Internal,Replacement Coil,Screw Clamp,Starter Coil,TeSys
Alternate Catalog Number LXD1B7 Application LC1D09...D38;CAD;LC1DT20...DT40 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LXD1B7 Coil Power Rating 7.5-7.5 VA 60 HZ 0.3 20 A°C)-7-7 VA 50 HZ 0.3 20 A°C) Coil Voltage 24@50/60Hz VAC Connection Screw Clamp Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 7.20 Gross Volume per Pack Metric 117.99 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.6600 lb Gross Weight per Pack Metric 74.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504504000 Height 4.5000 in Height [Metric] 4.5000 cm Item Group 22341 Length 4.0000 in Length [Metric] 4.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1478613&lang=en-us Mounting Internal Operating Temperature 23F..140F (-5C..60C) Returnable Y Standards RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Suitable For Use With LC1D09-D38, LC1DT20-DT40 Contactor, CAD Relay and Starter Type STARTER COIL UNSPSC 39121529 Voltage Rating 24 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.3000 in Width [Metric] 6.3000 cm LC1D09...D38;CAD;LC1DT20...DT40 FOR USE THE LC1D09-D32 & LC1DT20-40 TESYS D CONTACTORS AND CAD RELAYS -5 to 60 deg C operating 3601 operating cycles Without built-in suppressor module 2 to 3W at 50/60Hz heat dissipation 7 VA at 20 deg C (cos 0.3) 50 Hz, 7.5 VA at 20 deg C (cos 0.3) 60 Hz coil power rating 38A Maximum load current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LXD1B7 |
| Application | LC1D09...D38;CAD;LC1DT20...DT40 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LXD1B7 |
| Coil Power Rating | 7.5-7.5 VA 60 HZ 0.3 20 A°C)-7-7 VA 50 HZ 0.3 20 A°C) |
| Coil Voltage | 24@50/60Hz VAC |
| Connection | Screw Clamp |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 7.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 117.99 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.6600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 74.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504504000 |
| Height | 4.5000 in |
| Height [Metric] | 4.5000 cm |
| Item Group | 22341 |
| Length | 4.0000 in |
| Length [Metric] | 4.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1478613&lang=en-us |
| Mounting | Internal |
| Operating Temperature | 23F..140F (-5C..60C) |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Suitable For Use With | LC1D09-D38, LC1DT20-DT40 Contactor, CAD Relay and Starter |
| Type | STARTER COIL |
| UNSPSC | 39121529 |
| Voltage Rating | 24 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.3000 in |
| Width [Metric] | 6.3000 cm |
| LC1D09...D38;CAD;LC1DT20...DT40 |
| FOR USE THE LC1D09-D32 & LC1DT20-40 TESYS D CONTACTORS AND CAD RELAYS |
| -5 to 60 deg C operating |
| 3601 operating cycles |
| Without built-in suppressor module |
| 2 to 3W at 50/60Hz heat dissipation |
| 7 VA at 20 deg C (cos 0.3) 50 Hz, 7.5 VA at 20 deg C (cos 0.3) 60 Hz coil power rating |
| 38A Maximum load current |