or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric LX1FK110 TeSys™ F Contactor Coil, 110/120 VAC, 40 to 400 Hz, For Use With LC1 Series Contactor
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric LX1FK110 TeSys™ F Contactor Coil, 110/120 VAC, 40 to 400 Hz, For Use With LC1 Series Contactor
SKU408781
MFGR #LX1FK110
Call For Price
List: Schneider Electric LX1FK110 CONTACTOR COIL 120VAC IEC,110...120 V AC 40...400 Hz,LC1F500,TeSys,TeSys F,contactor coil
Schneider Electric LX1FK110 CONTACTOR COIL 120VAC IEC,110...120 V AC 40...400 Hz,LC1F500,TeSys,TeSys F,contactor coil
Alternate Catalog Number LX1FK110 Application TeSys F LC1F contactor;LC1F500 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LX1FK110 Coil Power Rating 18-18 VA 40...400 HZ 0.3 20 A°C) Coil Voltage 110/120@40/400Hz VAC Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 40 to 400 Hz Gross Volume Per Pack 178.08 Gross Volume per Pack Metric 2918.20 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0126 lb Gross Weight per Pack Metric 1.26 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504508000 Height 9.6000 in Height [Metric] 9.6000 cm Item Group 22341 Length 22.6000 in Length [Metric] 22.6000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=641408&lang=en-us Operating Temperature -5-55 A°C Returnable N Series LX1 Standards ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Suitable For Use With LC1F500 Contactor Type Contactor coil UNSPSC 39121529 Voltage Rating 110 to 120 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.5000 in Width [Metric] 11.5000 cm TeSys F LC1F contactor;LC1F500 WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE 9.55 Ohm inrush at 20 deg C, 260 Ohm holding at 20 deg C average resistance 1.25 H inductance of closed circuit 100 to 170 ms closing, 40 to 65 ms opening operating time 10000000 cycles mechanical durability 2400 cycles/hr at <=131 deg F operating time Without built-in suppressor module coil technology 0.3 to 0.5 Uc at 55 deg C drop-out 40 to 400 Hz, 0.85 to 1.1 Uc at 55 deg C operational 40 to 400 Hz control circuit voltage limits 1100 VA at 20 deg C (cos f 0.9) 40 to 400 Hz inrush power 18 VA at 20 deg C (cos f 0.3) 40 to 400 Hz hold-in power consumption 18 W at 40 to 400 Hz heat dissipation >-5 to 55 deg C ambient air temperature for operation AC control circuit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LX1FK110 |
| Application | TeSys F LC1F contactor;LC1F500 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LX1FK110 |
| Coil Power Rating | 18-18 VA 40...400 HZ 0.3 20 A°C) |
| Coil Voltage | 110/120@40/400Hz VAC |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 40 to 400 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 178.08 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2918.20 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0126 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504508000 |
| Height | 9.6000 in |
| Height [Metric] | 9.6000 cm |
| Item Group | 22341 |
| Length | 22.6000 in |
| Length [Metric] | 22.6000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=641408&lang=en-us |
| Operating Temperature | -5-55 A°C |
| Returnable | N |
| Series | LX1 |
| Standards | ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Suitable For Use With | LC1F500 Contactor |
| Type | Contactor coil |
| UNSPSC | 39121529 |
| Voltage Rating | 110 to 120 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.5000 in |
| Width [Metric] | 11.5000 cm |
| TeSys F LC1F contactor;LC1F500 |
| WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE |
| 9.55 Ohm inrush at 20 deg C, 260 Ohm holding at 20 deg C average resistance |
| 1.25 H inductance of closed circuit |
| 100 to 170 ms closing, 40 to 65 ms opening operating time |
| 10000000 cycles mechanical durability |
| 2400 cycles/hr at <=131 deg F operating time |
| Without built-in suppressor module coil technology |
| 0.3 to 0.5 Uc at 55 deg C drop-out 40 to 400 Hz, 0.85 to 1.1 Uc at 55 deg C operational 40 to 400 Hz control circuit voltage limits |
| 1100 VA at 20 deg C (cos f 0.9) 40 to 400 Hz inrush power |
| 18 VA at 20 deg C (cos f 0.3) 40 to 400 Hz hold-in power consumption |
| 18 W at 40 to 400 Hz heat dissipation |
| >-5 to 55 deg C ambient air temperature for operation |
| AC control circuit |