or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric LRD4365 TeSys™ D-Line Thermal Overload Relay
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric LRD4365 TeSys™ D-Line Thermal Overload Relay
SKU60401
MFGR #LRD4365
Call For Price
List: Schneider Electric LRD4365 BIMETALLIC OVERLOAD RELAY 600V 104A IEC,-20C to 60C without derating,10A control circutry,1NO and 1NC,3,600VAC,80-104A,80A to 104A,D115-D150,Direct,IEC Bimetal Overload relay, Class 10 with single phase sensitivity 80-104A,Manual or Auto,Overload Relay,TeSys,TeSys D contactors or Standalone.,Thermal - Ambient Compensated Bi-Metallic/Differential Class 10 with Single Phase Sens.,UL, CSA
Schneider Electric LRD4365 BIMETALLIC OVERLOAD RELAY 600V 104A IEC,-20C to 60C without derating,10A control circutry,1NO and 1NC,3,600VAC,80-104A,80A to 104A,D115-D150,Direct,IEC Bimetal Overload relay, Class 10 with single phase sensitivity 80-104A,Manual or Auto,Overload Relay,TeSys,TeSys D contactors or Standalone.,Thermal - Ambient Compensated Bi-Metallic/Differential Class 10 with Single Phase Sens.,UL, CSA
Alternate Catalog Number LRD4365 Amperage Rating 80 to 104 A Application Motor protection;LC1D115;LC1D150 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LRD4365 Contact Configuration 1 NO + 1 NC Contact Form 1NO-1NC Contact Rating 10 A Country of Origin FR Currency USD Dimensions 5.2 in D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 0 to 400 Hz Full Load Current Range 80 to 104 A Gross Volume Per Pack 142.56 Gross Volume per Pack Metric 2336.13 Gross Weight Per Pack 8.3600 lb Gross Weight per Pack Metric 836.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 15.5000 in Height [Metric] 15.5000 cm Insulation POWER CIRCUIT 1000 V IEC 60947-4-1-POWER CIRCUIT 600 V CSA-POWER CIRCUIT 600 V UL Item Group 22347 Length 11.0000 in Length [Metric] 11.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=640378&lang=en-us Maximum Motor Voltage 600VAC Mounting DIRECT Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Operating Temperature -20C TO 60C WITHOUT DERATING Reset Type MANUAL OR AUTO Returnable Y Series D-Line Size 5.20 in Standard UL, CSA Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS LRD Substitute Product Catalog Number LA7D305 Temperature Rating -20 to 60 °C Temperature Trip Range 80…104 A Terminal Type Clamp/Threaded Trip Type THERMAL - AMBIENT COMPENSATED BI-METALLIC/DIFFERENTIAL CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENS. Type Bi-Metallic UNSPSC 39122330 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 13.5000 in Width [Metric] 13.5000 cm Motor protection;LC1D115;LC1D150 IEC BIMETAL OVERLOAD RELAY, CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENSITIVITY 80-104A Ambient compensated Trip class 10 with single phase sensitivity Direct on under contactor mounting, plate with specific accessories, rail with specific accessories Manual or auto reset control type
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LRD4365 |
| Amperage Rating | 80 to 104 A |
| Application | Motor protection;LC1D115;LC1D150 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LRD4365 |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC |
| Contact Form | 1NO-1NC |
| Contact Rating | 10 A |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5.2 in D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 0 to 400 Hz |
| Full Load Current Range | 80 to 104 A |
| Gross Volume Per Pack | 142.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2336.13 |
| Gross Weight Per Pack | 8.3600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 836.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 15.5000 in |
| Height [Metric] | 15.5000 cm |
| Insulation | POWER CIRCUIT 1000 V IEC 60947-4-1-POWER CIRCUIT 600 V CSA-POWER CIRCUIT 600 V UL |
| Item Group | 22347 |
| Length | 11.0000 in |
| Length [Metric] | 11.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=640378&lang=en-us |
| Maximum Motor Voltage | 600VAC |
| Mounting | DIRECT |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -20C TO 60C WITHOUT DERATING |
| Reset Type | MANUAL OR AUTO |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line |
| Size | 5.20 in |
| Standard | UL, CSA |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS LRD |
| Substitute Product Catalog Number | LA7D305 |
| Temperature Rating | -20 to 60 °C |
| Temperature Trip Range | 80…104 A |
| Terminal Type | Clamp/Threaded |
| Trip Type | THERMAL - AMBIENT COMPENSATED BI-METALLIC/DIFFERENTIAL CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENS. |
| Type | Bi-Metallic |
| UNSPSC | 39122330 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 13.5000 in |
| Width [Metric] | 13.5000 cm |
| Motor protection;LC1D115;LC1D150 |
| IEC BIMETAL OVERLOAD RELAY, CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENSITIVITY 80-104A |
| Ambient compensated |
| Trip class 10 with single phase sensitivity |
| Direct on under contactor mounting, plate with specific accessories, rail with specific accessories |
| Manual or auto reset control type |