or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric LRD14 TeSys™ D-Line Thermal Overload Relay, 7 to 10 A, 1NO-1NC Contact Form
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric LRD14 TeSys™ D-Line Thermal Overload Relay, 7 to 10 A, 1NO-1NC Contact Form
SKU56279
MFGR #LRD14
Call For Price
List: Schneider Electric LRD14 BIMETALLIC OVERLOAD RELAY 600V 10A IEC,-20C to 60C without derating,10A control circutry,1NO and 1NC,3,600VAC,7-10A,7A to 10A,D09-D32,Direct or Standalone with separate mounting,IEC Bimetal Overload relay, Class 10 with single phase sensitivity 7-10A,Manual or Auto,Overload Relay,TeSys,TeSys D contactors or Standalone.,Thermal - Ambient Compensated Bi-Metallic/Differential Class 10 with Single Phase Sens.,UL, CSA
Schneider Electric LRD14 BIMETALLIC OVERLOAD RELAY 600V 10A IEC,-20C to 60C without derating,10A control circutry,1NO and 1NC,3,600VAC,7-10A,7A to 10A,D09-D32,Direct or Standalone with separate mounting,IEC Bimetal Overload relay, Class 10 with single phase sensitivity 7-10A,Manual or Auto,Overload Relay,TeSys,TeSys D contactors or Standalone.,Thermal - Ambient Compensated Bi-Metallic/Differential Class 10 with Single Phase Sens.,UL, CSA
Alternate Catalog Number LRD14 Application Motor protection;LC1D09;LC1D12;LC1D38;LC1D32;LC1D25;LC1D18 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LRD14 Contact Configuration 1 NO + 1 NC Contact Form 1NO-1NC Country of Origin FR Currency USD Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 21.00 Gross Volume per Pack Metric 344.13 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 142.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Insulation POWER CIRCUIT 600 V CSA-POWER CIRCUIT 600 V UL-POWER CIRCUIT 690 V IEC 60947-4-1 Item Group 22347 Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=640228&lang=en-us Maximum Motor Voltage 600VAC Mounting DIRECT OR STANDALONE WITH SEPARATE MOUNTING Mounting Type Contactor/Stand Alone Number Of Poles 3 Reset Type MANUAL OR AUTO Returnable Y Series D-Line Standard UL, CSA Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TESYS LRD Substitute Product Catalog Number LAD703M Temperature Rating -20 to 60 °C Temperature Trip Range 7…10 A Terminal Type Screw/Clamp Trip Type THERMAL - AMBIENT COMPENSATED BI-METALLIC/DIFFERENTIAL CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENS. Type DIFFERENTIAL THERMAL OVERLOAD RELAY UNSPSC 39122330 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Motor protection;LC1D09;LC1D12;LC1D38;LC1D32;LC1D25;LC1D18 IEC BIMETAL OVERLOAD RELAY, CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENSITIVITY 7-10A Ambient compensated Bi-metallic/differential trip Trip class 10 with single phase sensitivity Direct on under contactor mounting, plate with specific accessories, rail with specific accessories 7 - 10 A
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LRD14 |
| Application | Motor protection;LC1D09;LC1D12;LC1D38;LC1D32;LC1D25;LC1D18 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LRD14 |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC |
| Contact Form | 1NO-1NC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 21.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 344.13 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 142.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Insulation | POWER CIRCUIT 600 V CSA-POWER CIRCUIT 600 V UL-POWER CIRCUIT 690 V IEC 60947-4-1 |
| Item Group | 22347 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=640228&lang=en-us |
| Maximum Motor Voltage | 600VAC |
| Mounting | DIRECT OR STANDALONE WITH SEPARATE MOUNTING |
| Mounting Type | Contactor/Stand Alone |
| Number Of Poles | 3 |
| Reset Type | MANUAL OR AUTO |
| Returnable | Y |
| Series | D-Line |
| Standard | UL, CSA |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TESYS LRD |
| Substitute Product Catalog Number | LAD703M |
| Temperature Rating | -20 to 60 °C |
| Temperature Trip Range | 7…10 A |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Trip Type | THERMAL - AMBIENT COMPENSATED BI-METALLIC/DIFFERENTIAL CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENS. |
| Type | DIFFERENTIAL THERMAL OVERLOAD RELAY |
| UNSPSC | 39122330 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Motor protection;LC1D09;LC1D12;LC1D38;LC1D32;LC1D25;LC1D18 |
| IEC BIMETAL OVERLOAD RELAY, CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENSITIVITY 7-10A |
| Ambient compensated |
| Bi-metallic/differential trip |
| Trip class 10 with single phase sensitivity |
| Direct on under contactor mounting, plate with specific accessories, rail with specific accessories |
| 7 - 10 A |