or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LR9D32 Overload Relays
SKU918957
MFGR #LR9D32
Call For Price
List: Schneider Electric LR9D32 LR9D ELECTRONIC OLR 6.4-32A 600VAC,6.4...32 A,TeSys,class 5?30,electronic thermal overload relay
Schneider Electric LR9D32 LR9D ELECTRONIC OLR 6.4-32A 600VAC,6.4...32 A,TeSys,class 5?30,electronic thermal overload relay
Alternate Catalog Number LR9D32 Application Motor protection;LC1D09;LC1D25;LC1D32;LC1D38;LC1D12;LC1D18 ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LR9D32 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 29.44 Gross Volume per Pack Metric 482.43 Gross Weight Per Pack 2.2096 lb Gross Weight per Pack Metric 220.96 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 5.3000 in Height [Metric] 5.3000 cm Insulation POWER CIRCUIT 1000 V-SIGNALLING CIRCUIT 690 V Item Group 22348 Length 9.0000 in Length [Metric] 9.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=422028599&lang=en-us Mounting UNDER CONTACTOR-PLATE, WITH SPECIFIC ACCESSORIES-RAIL, WITH SPECIFIC ACCESSORIES Operating Temperature -25-70 A°C IEC 60255-8 Returnable Y Size 45 MM,72.5 MM,79.9 MM in Standard Surge withstand 2 kV common mode IEC 61000-4-5;resistance to electrostatic discharge 8 kV IEC 61000-4-2;immunity to radiated radio-electrical interference 10 V/m IEC 61000-4-3;immunity to fast transients 2 kV IEC 61000-4-4 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS LRD Substitute Product Catalog Number XB5AA86102 Temperature Trip Range 6.4-32 A Trip Type CLASS 5?30 Type ELECTRONIC THERMAL OVERLOAD RELAY UNSPSC 39122330 Width 7.4000 in Width [Metric] 7.4000 cm Motor protection;LC1D09;LC1D25;LC1D32;LC1D38;LC1D12;LC1D18 RED PUSH-BUTTON STOP AND MANUAL RESET-WHITE 2 MICROSWITCHES ADJUSTABLE TRIP CLASS-RED KNOB AUTOMATIC RESET-GREY DIAL FULL-LOAD CURRENT ADJUSTMENT
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LR9D32 |
| Application | Motor protection;LC1D09;LC1D25;LC1D32;LC1D38;LC1D12;LC1D18 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LR9D32 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 29.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 482.43 |
| Gross Weight Per Pack | 2.2096 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 220.96 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 5.3000 in |
| Height [Metric] | 5.3000 cm |
| Insulation | POWER CIRCUIT 1000 V-SIGNALLING CIRCUIT 690 V |
| Item Group | 22348 |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 9.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=422028599&lang=en-us |
| Mounting | UNDER CONTACTOR-PLATE, WITH SPECIFIC ACCESSORIES-RAIL, WITH SPECIFIC ACCESSORIES |
| Operating Temperature | -25-70 A°C IEC 60255-8 |
| Returnable | Y |
| Size | 45 MM,72.5 MM,79.9 MM in |
| Standard | Surge withstand 2 kV common mode IEC 61000-4-5;resistance to electrostatic discharge 8 kV IEC 61000-4-2;immunity to radiated radio-electrical interference 10 V/m IEC 61000-4-3;immunity to fast transients 2 kV IEC 61000-4-4 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS LRD |
| Substitute Product Catalog Number | XB5AA86102 |
| Temperature Trip Range | 6.4-32 A |
| Trip Type | CLASS 5?30 |
| Type | ELECTRONIC THERMAL OVERLOAD RELAY |
| UNSPSC | 39122330 |
| Width | 7.4000 in |
| Width [Metric] | 7.4000 cm |
| Motor protection;LC1D09;LC1D25;LC1D32;LC1D38;LC1D12;LC1D18 |
| RED PUSH-BUTTON STOP AND MANUAL RESET-WHITE 2 MICROSWITCHES ADJUSTABLE TRIP CLASS-RED KNOB AUTOMATIC RESET-GREY DIAL FULL-LOAD CURRENT ADJUSTMENT |