or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LR3D3559 48-65A CLASS 20 IEC OV
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric LR3D3559 48-65A CLASS 20 IEC OV
SKU229886
MFGR #LR3D3559
Call For Price
List: Schneider Electric LR3D3559 48-65A CLASS 20 IEC OVERLOAD RELAY,48...65 A,Direct,TeSys,class 20 conforming to IEC 60947-4-1,non differential thermal overload relay
Schneider Electric LR3D3559 48-65A CLASS 20 IEC OVERLOAD RELAY,48...65 A,Direct,TeSys,class 20 conforming to IEC 60947-4-1,non differential thermal overload relay
Alternate Catalog Number LR3D3559 Application Motor protection;LC1D95;LC1D80 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LR3D3559 Contact Configuration 1 NO + 1 NC Contact Rating 690 VAC Country of Origin FR Currency USD Dimensions 2.95 in W x 4.76 in D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 0 to 400 Hz Gross Volume Per Pack 48.08 Gross Volume per Pack Metric 787.89 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.2330 lb Gross Weight per Pack Metric 530.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 7.8000 in Height [Metric] 7.5000 cm Insulation POWER CIRCUIT 1000 V IEC 60947-4-1-POWER CIRCUIT 600 V CSA-POWER CIRCUIT 600 V UL Item Group 22347 Length 12.0000 in Length [Metric] 12.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=8696357&lang=en-us Mounting PLATE, WITH SPECIFIC ACCESSORIES-RAIL, WITH SPECIFIC ACCESSORIES-UNDER CONTACTOR Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Operating Temperature -20-60 A°C WITHOUT DERATING IEC 60947-4-1 Power Rating 30 kW at 400 V Returnable Y Series TeSys™ LR3D Size 121 MM,75 MM Standard IEC 60947-5-1-UL 508-EN 60947-4-1-ATEX D 94/9/CE-CSA C22.2 NO 14-IEC 60947-4-1-EN 60947-5-1,IP20 IEC 60529,LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-DNV-UL-GL-ATEX INERIS-CCC-BV-RINA-GOST-CSA,V1 UL 94 Sub Brand TESYS LRD Substitute Product Catalog Number LA7D305 Temperature Rating -20 to 60 °C Temperature Trip Range 48-65 A Terminal Type Screw/Clamp Trip Type CLASS 20 CONFORMING TO IEC 60947-4-1 Type Non-Differential UNSPSC 39122330 UPC 11 78590138174 UPC 12 785901381747 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.5000 in Width [Metric] 8.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 48 to 65 A Contact Form 1NO-1NC Motor protection;LC1D95;LC1D80 RED PUSH-BUTTON STOP-BLUE PUSH-BUTTON RESET
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LR3D3559 |
| Application | Motor protection;LC1D95;LC1D80 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LR3D3559 |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC |
| Contact Rating | 690 VAC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.95 in W x 4.76 in D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 0 to 400 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 48.08 |
| Gross Volume per Pack Metric | 787.89 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.2330 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 530.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 7.8000 in |
| Height [Metric] | 7.5000 cm |
| Insulation | POWER CIRCUIT 1000 V IEC 60947-4-1-POWER CIRCUIT 600 V CSA-POWER CIRCUIT 600 V UL |
| Item Group | 22347 |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 12.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=8696357&lang=en-us |
| Mounting | PLATE, WITH SPECIFIC ACCESSORIES-RAIL, WITH SPECIFIC ACCESSORIES-UNDER CONTACTOR |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -20-60 A°C WITHOUT DERATING IEC 60947-4-1 |
| Power Rating | 30 kW at 400 V |
| Returnable | Y |
| Series | TeSys™ LR3D |
| Size | 121 MM,75 MM |
| Standard | IEC 60947-5-1-UL 508-EN 60947-4-1-ATEX D 94/9/CE-CSA C22.2 NO 14-IEC 60947-4-1-EN 60947-5-1,IP20 IEC 60529,LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-DNV-UL-GL-ATEX INERIS-CCC-BV-RINA-GOST-CSA,V1 UL 94 |
| Sub Brand | TESYS LRD |
| Substitute Product Catalog Number | LA7D305 |
| Temperature Rating | -20 to 60 °C |
| Temperature Trip Range | 48-65 A |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Trip Type | CLASS 20 CONFORMING TO IEC 60947-4-1 |
| Type | Non-Differential |
| UNSPSC | 39122330 |
| UPC 11 | 78590138174 |
| UPC 12 | 785901381747 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.5000 in |
| Width [Metric] | 8.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 48 to 65 A |
| Contact Form | 1NO-1NC |
| Motor protection;LC1D95;LC1D80 |
| RED PUSH-BUTTON STOP-BLUE PUSH-BUTTON RESET |