or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric LR2K0314 TeSys™ K-Line Thermal Overload Relay, 1NO-1NC Contact Form
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric LR2K0314 TeSys™ K-Line Thermal Overload Relay, 1NO-1NC Contact Form
SKU35048
MFGR #LR2K0314
Call For Price
List: Schneider Electric LR2K0314 BIMETALLIC OVERLOAD RELAY 575VAC 8A IEC,-20C to 55C,1NO and 1NC,3,5.5A to 8.0A,5.5A to 8A,600VAC,<=400Hz,Direct,IEC Bimetal Overload relay, Class 10 with single phase sensitivity 5.5-8A,K-Line,Manual or Auto,Overload Relay,TeSys,TeSys K Contactors,Thermal - Ambient Compensated Bi-Metallic/Differential Class 10 with Single Phase Sens.,UL Listed - CSA Certified - CE Marked
Schneider Electric LR2K0314 BIMETALLIC OVERLOAD RELAY 575VAC 8A IEC,-20C to 55C,1NO and 1NC,3,5.5A to 8.0A,5.5A to 8A,600VAC,<=400Hz,Direct,IEC Bimetal Overload relay, Class 10 with single phase sensitivity 5.5-8A,K-Line,Manual or Auto,Overload Relay,TeSys,TeSys K Contactors,Thermal - Ambient Compensated Bi-Metallic/Differential Class 10 with Single Phase Sens.,UL Listed - CSA Certified - CE Marked
Alternate Catalog Number LR2K0314 Amperage Rating 5.5 to 8 A Application Motor protection;LC7K;LC1K;LP4K;LP1K ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LR2K0314 Contact Configuration 1 NO + 1 NC Contact Form 1NO-1NC Contact Rating 8 A at 690 VAC Country of Origin FR Currency USD Dimensions 2.28 in H x 1.77 in W x 2.56 in D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 0 to 400 Hz Full Load Current Range 5.5 to 8 A Gross Volume Per Pack 19.04 Gross Volume per Pack Metric 312.01 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.5900 lb Gross Weight per Pack Metric 159.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490050 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Insulation POWER CIRCUIT 690 V BS 4941-POWER CIRCUIT 690 V IEC 60947-POWER CIRCUIT 750 V VDE 0110 GROUP C-POWER CIRCUIT 600 V CSA C22.2 NO 14 Item Group 22324 Length 8.2000 in Length [Metric] 8.2000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=639808&lang=en-us Maximum Motor Voltage 600VAC Mounting DIRECT Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Operating Temperature -20C TO 55C Reset Type MANUAL OR AUTO Returnable Y Series K-Line Size 2.56 in Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - CE MARKED Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TESYS LRK Temperature Rating -20 to 55 °C Temperature Trip Range 5.5…8 A Terminal Type Clamp/Threaded Trip Type THERMAL - AMBIENT COMPENSATED BI-METALLIC/DIFFERENTIAL CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENS. Type Bi-Metallic UNSPSC 39122330 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.1000 in Width [Metric] 7.1000 cm Motor protection;LC7K;LC1K;LP4K;LP1K IEC BIMETAL OVERLOAD RELAY, CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENSITIVITY 5.5-8A Ambient compensated Trip class 10 with single phase sensitivity Direct on under contactor mounting, plate with specific accessories, rail with specific accessories Manual or auto reset control type
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LR2K0314 |
| Amperage Rating | 5.5 to 8 A |
| Application | Motor protection;LC7K;LC1K;LP4K;LP1K |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LR2K0314 |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC |
| Contact Form | 1NO-1NC |
| Contact Rating | 8 A at 690 VAC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.28 in H x 1.77 in W x 2.56 in D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 0 to 400 Hz |
| Full Load Current Range | 5.5 to 8 A |
| Gross Volume Per Pack | 19.04 |
| Gross Volume per Pack Metric | 312.01 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.5900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 159.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490050 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Insulation | POWER CIRCUIT 690 V BS 4941-POWER CIRCUIT 690 V IEC 60947-POWER CIRCUIT 750 V VDE 0110 GROUP C-POWER CIRCUIT 600 V CSA C22.2 NO 14 |
| Item Group | 22324 |
| Length | 8.2000 in |
| Length [Metric] | 8.2000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=639808&lang=en-us |
| Maximum Motor Voltage | 600VAC |
| Mounting | DIRECT |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -20C TO 55C |
| Reset Type | MANUAL OR AUTO |
| Returnable | Y |
| Series | K-Line |
| Size | 2.56 in |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - CE MARKED |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TESYS LRK |
| Temperature Rating | -20 to 55 °C |
| Temperature Trip Range | 5.5…8 A |
| Terminal Type | Clamp/Threaded |
| Trip Type | THERMAL - AMBIENT COMPENSATED BI-METALLIC/DIFFERENTIAL CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENS. |
| Type | Bi-Metallic |
| UNSPSC | 39122330 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.1000 in |
| Width [Metric] | 7.1000 cm |
| Motor protection;LC7K;LC1K;LP4K;LP1K |
| IEC BIMETAL OVERLOAD RELAY, CLASS 10 WITH SINGLE PHASE SENSITIVITY 5.5-8A |
| Ambient compensated |
| Trip class 10 with single phase sensitivity |
| Direct on under contactor mounting, plate with specific accessories, rail with specific accessories |
| Manual or auto reset control type |