or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LP5K0601BW3 REVERSING CONTACTOR
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric LP5K0601BW3 REVERSING CONTACTOR
SKU217740
MFGR #LP5K0601BW3
Call For Price
List: Schneider Electric LP5K0601BW3 REVERSING CONTACTOR 575VAC 6A IEC,10 A at <= 50 deg.C for signalling circuit-20 A at <= 50 deg.C for power circuit,mechanical,24 V DC,3 NO,3P,LP5K,motor control,LP5K,reversing contactor,TeSys,TeSys K,UL Listed File E164862 NLDX2 - CSA Certified File LR43364 Class 3211 04 - IEC Rated 60947 - CE Marked,plate-rail
Schneider Electric LP5K0601BW3 REVERSING CONTACTOR 575VAC 6A IEC,10 A at <= 50 deg.C for signalling circuit-20 A at <= 50 deg.C for power circuit,mechanical,24 V DC,3 NO,3P,LP5K,motor control,LP5K,reversing contactor,TeSys,TeSys K,UL Listed File E164862 NLDX2 - CSA Certified File LR43364 Class 3211 04 - IEC Rated 60947 - CE Marked,plate-rail
Alternate Catalog Number LP5K0601BW3 Application CONTROL,MOTOR CONTROL ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LP5K0601BW3 Coil Power Rating 1.8-1.8 W 20 A°C Contact Configuration 1 NC,3 NO,INSTANTANEOUS 1 NC Contact Rating 20 A 50 A°C POWER CIRCUIT-10 A 50 A°C SIGNALLING CIRCUIT Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 21.60 Gross Volume per Pack Metric 353.96 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 4.5200 lb Gross Weight per Pack Metric 444.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410020 Height 6.5000 in Height [Metric] 6.5000 cm Item Group 22321 Length 6.0000 in Length [Metric] 6.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=639704&lang=en-us Mounting PLATE-RAIL Operating Temperature -25-50 A°C Returnable N Size 57 MM,58 MM,90 MM Standard IP20 VDE 0106,NF C 63-110-IEC 60947-VDE 0660-BS 5424,UL-CSA,V1 UL 94-REQUIREMENT 2 NF F 16-101-REQUIREMENT 2 NF F 16-102 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TeSys K Type MECHANICAL,REVERSING CONTACTOR,REVERSING CONTACTOR UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.2000 in Width [Metric] 9.2000 cm CONTROL,MOTOR CONTROL BUILT-IN BIDIRECTIONAL PEAK LIMITING DIODE SUPPRESSOR
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LP5K0601BW3 |
| Application | CONTROL,MOTOR CONTROL |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LP5K0601BW3 |
| Coil Power Rating | 1.8-1.8 W 20 A°C |
| Contact Configuration | 1 NC,3 NO,INSTANTANEOUS 1 NC |
| Contact Rating | 20 A 50 A°C POWER CIRCUIT-10 A 50 A°C SIGNALLING CIRCUIT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 21.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 353.96 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 4.5200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 444.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410020 |
| Height | 6.5000 in |
| Height [Metric] | 6.5000 cm |
| Item Group | 22321 |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 6.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=639704&lang=en-us |
| Mounting | PLATE-RAIL |
| Operating Temperature | -25-50 A°C |
| Returnable | N |
| Size | 57 MM,58 MM,90 MM |
| Standard | IP20 VDE 0106,NF C 63-110-IEC 60947-VDE 0660-BS 5424,UL-CSA,V1 UL 94-REQUIREMENT 2 NF F 16-101-REQUIREMENT 2 NF F 16-102 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TeSys K |
| Type | MECHANICAL,REVERSING CONTACTOR,REVERSING CONTACTOR |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.2000 in |
| Width [Metric] | 9.2000 cm |
| CONTROL,MOTOR CONTROL |
| BUILT-IN BIDIRECTIONAL PEAK LIMITING DIODE SUPPRESSOR |