or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric LC2D09G7 TeSys™ D-Line Standard IEC Contactor, 120 VAC Coil, 9 A Max Load, 3NO, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric LC2D09G7 TeSys™ D-Line Standard IEC Contactor, 120 VAC Coil, 9 A Max Load, 3NO, 3 Poles
SKU47810
MFGR #LC2D09G7
Call For Price
List: Schneider Electric LC2D09G7 REVERSING CONTACTOR 575VAC 9A IEC,120 V AC 50/60 Hz,25 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,mechanical,3 NO,3P,LC2D,motor control-resistive load,LC2D,reversing contactor,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Schneider Electric LC2D09G7 REVERSING CONTACTOR 575VAC 9A IEC,120 V AC 50/60 Hz,25 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,mechanical,3 NO,3P,LC2D,motor control-resistive load,LC2D,reversing contactor,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Alternate Catalog Number LC2D09G7 Application Resistive load;motor control ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC2D09G7 Coil Power Rating 70 VA Inrush/7/7.5 VA Hold-In Coil Voltage 120 VAC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 3NO Contact Rating 10 A 60 A°C SIGNALLING CIRCUIT-25 A 60 A°C POWER CIRCUIT Contact Type Reversing Country of Origin US Currency USD Dimensions 3.03 in H x 3.54 in W x 3.39 in D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 91.58 Gross Volume per Pack Metric 1500.72 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 7.9800 lb Gross Weight per Pack Metric 805.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 9.8000 in Height [Metric] 9.4000 cm Item Group 22354 Length 14.2000 in Length [Metric] 14.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=624592&lang=en-us Maximum Load Current 9 A Mounting PLATE-RAIL Mounting Type Plate/Rail/Surface Number of Auxiliary Contacts 2 Number Of Poles 3 Operating Cycles 15000000 Cycles Operating Temperature -5 to 60 Returnable Y Series LC2D Size 77 MM,86 MM,90 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,BV-CCC-RINA-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-CSA-UL-GL-DNV-GOST,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TESYS D Substitute Product Catalog Number LAD6K10F Terminal Type Screw/Clamp Type D-Line Standard UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 5.5 kW Width 11.6000 in Width [Metric] 11.4000 cm Resistive load;motor control 0.5 HP 115 V AC 60 HZ 1 PHASE-1 HP 230/240 V AC 60 HZ 1 PHASE-2 HP 200/208 V AC 60 HZ 3 PHASE-2 HP 230/240 V AC 60 HZ 3 PHASE-5 HP 460/480 V AC 60 HZ 3 PHASE-7.5 HP 575/600 V AC 60 HZ 3 PHASE,WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE 25 A at 60 deg C for power circuit and 10 A at 60 deg C for signaling circuit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC2D09G7 |
| Application | Resistive load;motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC2D09G7 |
| Coil Power Rating | 70 VA Inrush/7/7.5 VA Hold-In |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 10 A 60 A°C SIGNALLING CIRCUIT-25 A 60 A°C POWER CIRCUIT |
| Contact Type | Reversing |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.03 in H x 3.54 in W x 3.39 in D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 91.58 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1500.72 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 7.9800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 805.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 9.8000 in |
| Height [Metric] | 9.4000 cm |
| Item Group | 22354 |
| Length | 14.2000 in |
| Length [Metric] | 14.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=624592&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 9 A |
| Mounting | PLATE-RAIL |
| Mounting Type | Plate/Rail/Surface |
| Number of Auxiliary Contacts | 2 |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 15000000 Cycles |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | Y |
| Series | LC2D |
| Size | 77 MM,86 MM,90 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,BV-CCC-RINA-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-CSA-UL-GL-DNV-GOST,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TESYS D |
| Substitute Product Catalog Number | LAD6K10F |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | D-Line Standard |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 5.5 kW |
| Width | 11.6000 in |
| Width [Metric] | 11.4000 cm |
| Resistive load;motor control |
| 0.5 HP 115 V AC 60 HZ 1 PHASE-1 HP 230/240 V AC 60 HZ 1 PHASE-2 HP 200/208 V AC 60 HZ 3 PHASE-2 HP 230/240 V AC 60 HZ 3 PHASE-5 HP 460/480 V AC 60 HZ 3 PHASE-7.5 HP 575/600 V AC 60 HZ 3 PHASE,WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE |
| 25 A at 60 deg C for power circuit and 10 A at 60 deg C for signaling circuit |