or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric LC1G225KUEN LC1G TeSys Giga High Power Contactors, 1000 VAC at 50/60 Hz, 300 VDC V Coil, 225 A, 3NO Contact, 3 Poles
Schneider Electric
Schneider Electric LC1G225KUEN LC1G TeSys Giga High Power Contactors, 1000 VAC at 50/60 Hz, 300 VDC V Coil, 225 A, 3NO Contact, 3 Poles
SKU1324417
MFGR #LC1G225KUEN
Call For Price
List: Schneider Electric, LC1G225KUEN, High Power Contactors, TeSys Giga, Series: LC1G, 1000 VAC at 50/60 Hz, 300 VDC Coil, 225 A Maximum Load Current, 540 VA Inrush, 12.4 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50, 60 Hz Frequency, 20, 8 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NC + 1NO Auxiliary Contacts, 2720 A at 440 V Contact, Lugs-Ring Connection, IP2X Enclosure, 300 Cycles/hr Operating Cycles, -25 to 60 deg C Operating, Plate Mounting, Dark Grey, 193 mm H x 108 mm W x 193 mm D Dimensions
Schneider Electric, LC1G225KUEN, High Power Contactors, TeSys Giga, Series: LC1G, 1000 VAC at 50/60 Hz, 300 VDC Coil, 225 A Maximum Load Current, 540 VA Inrush, 12.4 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50, 60 Hz Frequency, 20, 8 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NC + 1NO Auxiliary Contacts, 2720 A at 440 V Contact, Lugs-Ring Connection, IP2X Enclosure, 300 Cycles/hr Operating Cycles, -25 to 60 deg C Operating, Plate Mounting, Dark Grey, 193 mm H x 108 mm W x 193 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number LC1G225KUEN Application For Power switching and Motor control ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LC1G225KUEN Country of Origin US Currency USD Depth 7.5984 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1390.30 Gross Volume per Pack Metric 22782.85 Gross Weight Per Pack 0.0460 lb Gross Weight per Pack Metric 4.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 25.8000 in Height [Metric] 25.5000 cm Length 32.0000 in Length [Metric] 32.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=535733659&lang=en-us Returnable Y Standard CSA C22.2 No 60947-4-1;EN/IEC 60947-4-1;EN/IEC 60947-5-1;IEC 60335-1:Clause 30.2;IEC 60335-2-40:Annex JJ;JIS C8201-4-1;JIS C8201-5-1;UL 60335-1;UL 60335-2-40:Annex JJ;UL 60947-4-1 UNSPSC 39121529 Width 17.5000 in Width [Metric] 17.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric For Power switching and Motor control
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1G225KUEN |
| Application | For Power switching and Motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1G225KUEN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 7.5984 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1390.30 |
| Gross Volume per Pack Metric | 22782.85 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0460 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 25.8000 in |
| Height [Metric] | 25.5000 cm |
| Length | 32.0000 in |
| Length [Metric] | 32.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=535733659&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA C22.2 No 60947-4-1;EN/IEC 60947-4-1;EN/IEC 60947-5-1;IEC 60335-1:Clause 30.2;IEC 60335-2-40:Annex JJ;JIS C8201-4-1;JIS C8201-5-1;UL 60335-1;UL 60335-2-40:Annex JJ;UL 60947-4-1 |
| UNSPSC | 39121529 |
| Width | 17.5000 in |
| Width [Metric] | 17.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For Power switching and Motor control |