or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric
Schneider Electric LC1F185G7 CONTACTOR 600VAC 185A
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric
Schneider Electric LC1F185G7 CONTACTOR 600VAC 185A
SKU257753
MFGR #LC1F185G7
Call For Price
List: Schneider Electric LC1F185G7 CONTACTOR 600VAC 185AMP IEC +OPTIONS,-5C to 55C,120VAC40/400Hz,16.66-200Hz,185A inductive, 275A resistive,3,3-Pole,Bolt on or Lugs (sold separately),Contactor with 120VAC 50/60Hz rated coil with built in surge suppressor,IEC Contactor and starter applications. Both Inductive and resistive current values,Non-Reversing Contactor,Panel Mount,TeSys,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,Up to 600VAC (UL), 185A inductive, 275A Resistive
Schneider Electric LC1F185G7 CONTACTOR 600VAC 185AMP IEC +OPTIONS,-5C to 55C,120VAC40/400Hz,16.66-200Hz,185A inductive, 275A resistive,3,3-Pole,Bolt on or Lugs (sold separately),Contactor with 120VAC 50/60Hz rated coil with built in surge suppressor,IEC Contactor and starter applications. Both Inductive and resistive current values,Non-Reversing Contactor,Panel Mount,TeSys,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,Up to 600VAC (UL), 185A inductive, 275A Resistive
Alternate Catalog Number LC1F185G7 Application IEC CONTACTOR AND STARTER APPLICATIONS. BOTH INDUCTIVE AND RESISTIVE CURRENT VALUES ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1F185G7 Coil Power Rating 110 kW at 660 to 690 VAC Coil Voltage 120 VAC Connection BOLT ON OR LUGS (SOLD SEPARATELY) Contact Configuration 3NO Contact Rating UP TO 600VAC (UL), 185A INDUCTIVE, 275A RESISTIVE Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 174 mm H x 168.5 mm W x 181 mm D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 40 to 400 Hz Gross Volume Per Pack 696.15 Gross Volume per Pack Metric 11407.81 Gross Weight Per Pack 11.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 4.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 8.19 in Height [Metric] 21.0000 cm Item Group 22336 Length 9.36 in Length [Metric] 24.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=621230&lang=en-us Maximum Load Current 185/275 A Mounting Panel Mount Mounting Type Panel Number Of Poles 3 Operating Cycles 2400 Cycles/hr Operating Temperature -5 to 55 Phase 3 Returnable Y Series TeSys™ F LC1F Size 168.5 MM,174 MM,181 MM Standard UL LISTED (E164862 / NLDX) - CSA CERTIFIED (LR43364 3211 04) - IEC RATED (60647-4) - CE MARKED - ROHS COMPLIANT Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Terminal Type Bolted/Busbar/Lugs Ring Tongue Type Non-Reversing UNSPSC 39121529 UPC 11 78590129786 UPC 12 785901297864 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 12 W AC-3-25 W AC-1 Width 8.58 in Width [Metric] 22.0000 cm IEC CONTACTOR AND STARTER APPLICATIONS. BOTH INDUCTIVE AND RESISTIVE CURRENT VALUES CONTACTOR WITH 120VAC 50/60HZ RATED COIL WITH BUILT IN SURGE SUPPRESSOR All DC or AC control voltages 50/400 Hz Power connection Safety of operation Quick, simple mounting of contactor and GV7-R circuit-breaker
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1F185G7 |
| Application | IEC CONTACTOR AND STARTER APPLICATIONS. BOTH INDUCTIVE AND RESISTIVE CURRENT VALUES |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1F185G7 |
| Coil Power Rating | 110 kW at 660 to 690 VAC |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Connection | BOLT ON OR LUGS (SOLD SEPARATELY) |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | UP TO 600VAC (UL), 185A INDUCTIVE, 275A RESISTIVE |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 174 mm H x 168.5 mm W x 181 mm D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 40 to 400 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 696.15 |
| Gross Volume per Pack Metric | 11407.81 |
| Gross Weight Per Pack | 11.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 8.19 in |
| Height [Metric] | 21.0000 cm |
| Item Group | 22336 |
| Length | 9.36 in |
| Length [Metric] | 24.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=621230&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 185/275 A |
| Mounting | Panel Mount |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 2400 Cycles/hr |
| Operating Temperature | -5 to 55 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | TeSys™ F LC1F |
| Size | 168.5 MM,174 MM,181 MM |
| Standard | UL LISTED (E164862 / NLDX) - CSA CERTIFIED (LR43364 3211 04) - IEC RATED (60647-4) - CE MARKED - ROHS COMPLIANT |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Terminal Type | Bolted/Busbar/Lugs Ring Tongue |
| Type | Non-Reversing |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590129786 |
| UPC 12 | 785901297864 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 12 W AC-3-25 W AC-1 |
| Width | 8.58 in |
| Width [Metric] | 22.0000 cm |
| IEC CONTACTOR AND STARTER APPLICATIONS. BOTH INDUCTIVE AND RESISTIVE CURRENT VALUES |
| CONTACTOR WITH 120VAC 50/60HZ RATED COIL WITH BUILT IN SURGE SUPPRESSOR |
| All DC or AC control voltages 50/400 Hz |
| Power connection |
| Safety of operation |
| Quick, simple mounting of contactor and GV7-R circuit-breaker |