or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LC1D80008F7 CONTACTOR 575VAC 80
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric LC1D80008F7 CONTACTOR 575VAC 80
SKU380960
MFGR #LC1D80008F7
$/ea
Schneider Electric LC1D80008F7 CONTACTOR 575VAC 80AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,125 A at <= 60 deg.C for power circuit,2 NO + 2 NC,4P,LC1D,contactor,LC1D,resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Schneider Electric LC1D80008F7 CONTACTOR 575VAC 80AMP IEC +OPTIONS,110 V AC 50/60 Hz,125 A at <= 60 deg.C for power circuit,2 NO + 2 NC,4P,LC1D,contactor,LC1D,resistive load,Screw Clamp,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Alternate Catalog Number LC1D80008F7 Application Resistive load ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1D80008F7 Coil Power Rating 26-26 VA 60 HZ 0.3 20 A°C)-26-26 VA 50 HZ 0.3 20 A°C) Coil Voltage 110 VAC Contact Configuration 2NO-2NC Contact Rating 125 A 60 A°C POWER CIRCUIT Country of Origin FR Currency USD Dimensions 127 mm H x 96 mm W x 140 mm D Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 139.02 Gross Volume per Pack Metric 2278.12 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0178 lb Gross Weight per Pack Metric 1.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 15.5000 in Height [Metric] 15.5000 cm Item Group 22359 Length 13.8000 in Length [Metric] 13.8000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=4049597&lang=en-us Maximum Load Current 125 A Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Plate/Rail Number Of Poles 4 Operating Cycles 3600 Cycles/hr Operating Temperature -5 to 60 Returnable Y Series TeSys™ D LC1D Size 127 MM,140 MM,96 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,GOST-UL-CCC-GL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-RINA-BV-CSA-DNV,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS D Terminal Type Screw/Clamp Type Non-Reversing UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 12.5 W AC-1 . W Width 11.0000 in Width [Metric] 11.0000 cm Resistive load WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE Designed to control and provide overload protection to motors rated up to 100 hp at 480 VAC or 125 hp at 600 VAC, TeSys™ D meets your needs for a majority of motor starter applications New TeSys™ D green increase TeSys™ D range with a new electronic coil with up to 80% less consumption than TeSys™ D standard AC or DC coil TeSys™ D green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed TeSys™ D green contactor associated with TeSys™ LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption up to 50% High fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR All contactors include built-in auxiliary contacts All screw connections have IP20 finger safe terminals with both North American and international terminal markings Designed for perfect integration in control systems Can be used to create motor starters for any type of application Without safety cover
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D80008F7 |
| Application | Resistive load |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D80008F7 |
| Coil Power Rating | 26-26 VA 60 HZ 0.3 20 A°C)-26-26 VA 50 HZ 0.3 20 A°C) |
| Coil Voltage | 110 VAC |
| Contact Configuration | 2NO-2NC |
| Contact Rating | 125 A 60 A°C POWER CIRCUIT |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 127 mm H x 96 mm W x 140 mm D |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 139.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2278.12 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0178 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 15.5000 in |
| Height [Metric] | 15.5000 cm |
| Item Group | 22359 |
| Length | 13.8000 in |
| Length [Metric] | 13.8000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=4049597&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 125 A |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Plate/Rail |
| Number Of Poles | 4 |
| Operating Cycles | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | Y |
| Series | TeSys™ D LC1D |
| Size | 127 MM,140 MM,96 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,GOST-UL-CCC-GL-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-RINA-BV-CSA-DNV,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS D |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Non-Reversing |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 12.5 W AC-1 . W |
| Width | 11.0000 in |
| Width [Metric] | 11.0000 cm |
| Resistive load |
| WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE |
| Designed to control and provide overload protection to motors rated up to 100 hp at 480 VAC or 125 hp at 600 VAC, TeSys™ D meets your needs for a majority of motor starter applications |
| New TeSys™ D green increase TeSys™ D range with a new electronic coil with up to 80% less consumption than TeSys™ D standard AC or DC coil |
| TeSys™ D green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed |
| TeSys™ D green contactor associated with TeSys™ LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption up to 50% |
| High fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR |
| All contactors include built-in auxiliary contacts |
| All screw connections have IP20 finger safe terminals with both North American and international terminal markings |
| Designed for perfect integration in control systems |
| Can be used to create motor starters for any type of application |
| Without safety cover |