or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LC1D40G7 CONTACTOR 600VAC 40AMP
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric LC1D40G7 CONTACTOR 600VAC 40AMP
SKU100358
MFGR #LC1D40G7
Call For Price
List: Schneider Electric LC1D40G7 CONTACTOR 600VAC 40AMP IEC +OPTIONS,120 V AC 50/60 Hz,3 NO,3P,60 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for control circuit,LC1D,contactor,LC1D,resistive load-motor control,Screw Clamp,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Schneider Electric LC1D40G7 CONTACTOR 600VAC 40AMP IEC +OPTIONS,120 V AC 50/60 Hz,3 NO,3P,60 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for control circuit,LC1D,contactor,LC1D,resistive load-motor control,Screw Clamp,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,rail-plate
Alternate Catalog Number LC1D40G7 Application Resistive load;motor control ARRA Compliant N Brand Schneider Electric Buy American Compliant N Catalog Number LC1D40G7 Coil Power Rating 140/160 VA Inrush/13/15 VA Hold-In Coil Voltage 120 VAC Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 3NO Contact Rating 10 A 60 A°C CONTROL CIRCUIT-60 A 60 A°C POWER CIRCUIT Contact Type Non-Reversing Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 127 mm H x 75 mm W x 119 mm D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 79.87 Gross Volume per Pack Metric 1308.83 Gross Weight Per Pack 0.0144 lb Gross Weight per Pack Metric 1.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 9.3000 in Height [Metric] 9.3000 cm Item Group 22357 Length 14.0000 in Length [Metric] 14.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1472302&lang=en-us Maximum Load Current 40 A Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Plate/Rail Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC Number Of Poles 3 Operating Cycles 6000000 Cycles Operating Temperature -5 to 60 Returnable Y Size 119 MM,127 MM,75 MM in Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,IP2X IEC 60529-IP2X VDE 0106,UL 508-IEC 60947-4-1-CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-IEC 60947-5-1-EN 60947-5-1,UL-GL-RINA-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-CSA-BV-CCC-GOST-DNV,V1 UL 94 Standards UL E164862 CCN NLDX ListedCSA LR43364 CertifiedIEC 60529/VDE 0106Class 3211 04 IEC RatedCE CertifiedRoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand TESYS,TESYS D Substitute Product Catalog Number LC1D40AG7 Terminal Type Screw/Clamp Type D-Line UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 22 kW Width 13.5000 in Width [Metric] 13.5000 cm Resistive load;motor control Without built-in bidirectional peak limiting diode suppressor 3 hp at 115 VAC - 5 hp at 230 VAC (single phase), 10 hp at 200/230 VAC - 30 hp at 460 VAC - 30 hp at 575 VAC (polyphase)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D40G7 |
| Application | Resistive load;motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Schneider Electric |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D40G7 |
| Coil Power Rating | 140/160 VA Inrush/13/15 VA Hold-In |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 3NO |
| Contact Rating | 10 A 60 A°C CONTROL CIRCUIT-60 A 60 A°C POWER CIRCUIT |
| Contact Type | Non-Reversing |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 127 mm H x 75 mm W x 119 mm D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 79.87 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1308.83 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0144 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 9.3000 in |
| Height [Metric] | 9.3000 cm |
| Item Group | 22357 |
| Length | 14.0000 in |
| Length [Metric] | 14.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1472302&lang=en-us |
| Maximum Load Current | 40 A |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Plate/Rail |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NO-1NC |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 6000000 Cycles |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | Y |
| Size | 119 MM,127 MM,75 MM in |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,IP2X IEC 60529-IP2X VDE 0106,UL 508-IEC 60947-4-1-CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-IEC 60947-5-1-EN 60947-5-1,UL-GL-RINA-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-CSA-BV-CCC-GOST-DNV,V1 UL 94 |
| Standards | UL E164862 CCN NLDX ListedCSA LR43364 CertifiedIEC 60529/VDE 0106Class 3211 04 IEC RatedCE CertifiedRoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | TESYS,TESYS D |
| Substitute Product Catalog Number | LC1D40AG7 |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | D-Line |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 22 kW |
| Width | 13.5000 in |
| Width [Metric] | 13.5000 cm |
| Resistive load;motor control |
| Without built-in bidirectional peak limiting diode suppressor |
| 3 hp at 115 VAC - 5 hp at 230 VAC (single phase), 10 hp at 200/230 VAC - 30 hp at 460 VAC - 30 hp at 575 VAC (polyphase) |