or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LC1D256BL CONTACTOR 600VAC 25AM
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric LC1D256BL CONTACTOR 600VAC 25AM
SKU252396
MFGR #LC1D256BL
Call For Price
List: Schneider Electric LC1D256BL CONTACTOR 600VAC 25AMP IEC +OPTIONS,24 V DC,3 NO,3P,40 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,LC1D,contactor,LC1D,motor control-resistive load,Ring Tongue,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Schneider Electric LC1D256BL CONTACTOR 600VAC 25AMP IEC +OPTIONS,24 V DC,3 NO,3P,40 A at <= 60 deg.C for power circuit-10 A at <= 60 deg.C for signalling circuit,LC1D,contactor,LC1D,motor control-resistive load,Ring Tongue,TeSys,TeSys D,UL Listed (E164862 / NLDX) - CSA Certified (LR43364 3211 04) - IEC Rated (60647-4) - CE Marked - RoHS Compliant,plate-rail
Alternate Catalog Number LC1D256BL Application Motor control;resistive load ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LC1D256BL Coil Power Rating 20 hp at 575/600 VAC Connection CONTROL CIRCUIT LUGS-RING TERMINALS 8 MM) -POWER CIRCUIT LUGS-RING TERMINALS 10 MM) Contact Rating 10 A 60 A°C SIGNALLING CIRCUIT-40 A 60 A°C POWER CIRCUIT Country of Origin US Currency USD Dimensions 85 mm H x 45 mm W x 101 mm D Enclosure Type Open EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 25 to 400 Hz Gross Volume Per Pack 36.03 Gross Volume per Pack Metric 590.42 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 6.0340 lb Gross Weight per Pack Metric 603.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.5000 in Height [Metric] 5.5000 cm Item Group 22354 Length 12.0000 in Length [Metric] 12.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=615270&lang=en-us Mounting RAIL-PLATE Mounting Type Plate/Rail Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC Number Of Poles 3 Operating Cycles 3600 Cycles/hr Operating Temperature -5 to 60 Returnable N Series TeSys™ D LC1D Size 101 MM,45 MM,85 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,GL-CSA-GOST-RINA-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-DNV-BV-CCC-UL,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 Sub Brand TESYS D Substitute Product Catalog Number GV2G445 Terminal Type Lugs Ring Tongue UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 3.2 W AC-1-1.25 W AC-3 . W;. W Width 9.5000 in Width [Metric] 9.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 24 VDC Contact Configuration 3NO Maximum Load Current 25/40 A Type Non-Reversing Motor control;resistive load Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor Designed to control and provide overload protection to motors rated up to 100 hp at 480 VAC or 125 hp at 600 VAC, TeSys™ D meets your needs for a majority of motor starter applications New TeSys™ D green increase TeSys™ D range with a new electronic coil with up to 80% less consumption than TeSys™ D standard AC or DC coil TeSys™ D green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed TeSys™ D green contactor associated with TeSys™ LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption up to 50% High fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR All contactors include built-in auxiliary contacts All screw connections have IP20 finger safe terminals with both North American and international terminal markings Designed for perfect integration in control systems Can be used to create motor starters for any type of application
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D256BL |
| Application | Motor control;resistive load |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D256BL |
| Coil Power Rating | 20 hp at 575/600 VAC |
| Connection | CONTROL CIRCUIT LUGS-RING TERMINALS 8 MM) -POWER CIRCUIT LUGS-RING TERMINALS 10 MM) |
| Contact Rating | 10 A 60 A°C SIGNALLING CIRCUIT-40 A 60 A°C POWER CIRCUIT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 85 mm H x 45 mm W x 101 mm D |
| Enclosure Type | Open |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 25 to 400 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 36.03 |
| Gross Volume per Pack Metric | 590.42 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 6.0340 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 603.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Item Group | 22354 |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 12.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=615270&lang=en-us |
| Mounting | RAIL-PLATE |
| Mounting Type | Plate/Rail |
| Number of Auxiliary Contacts | 1NO-1NC |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature | -5 to 60 |
| Returnable | N |
| Series | TeSys™ D LC1D |
| Size | 101 MM,45 MM,85 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,CSA C22.2 NO 14-EN 60947-4-1-EN 60947-5-1-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-UL 508,GL-CSA-GOST-RINA-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-DNV-BV-CCC-UL,IP20 FRONT FACE IEC 60529,V1 UL 94 |
| Sub Brand | TESYS D |
| Substitute Product Catalog Number | GV2G445 |
| Terminal Type | Lugs Ring Tongue |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 3.2 W AC-1-1.25 W AC-3 . W;. W |
| Width | 9.5000 in |
| Width [Metric] | 9.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Contact Configuration | 3NO |
| Maximum Load Current | 25/40 A |
| Type | Non-Reversing |
| Motor control;resistive load |
| Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor |
| Designed to control and provide overload protection to motors rated up to 100 hp at 480 VAC or 125 hp at 600 VAC, TeSys™ D meets your needs for a majority of motor starter applications |
| New TeSys™ D green increase TeSys™ D range with a new electronic coil with up to 80% less consumption than TeSys™ D standard AC or DC coil |
| TeSys™ D green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed |
| TeSys™ D green contactor associated with TeSys™ LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption up to 50% |
| High fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR |
| All contactors include built-in auxiliary contacts |
| All screw connections have IP20 finger safe terminals with both North American and international terminal markings |
| Designed for perfect integration in control systems |
| Can be used to create motor starters for any type of application |