or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric 9001KN8330 Push Button Legend Plate, Plastic
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric 9001KN8330 Push Button Legend Plate, Plastic
SKU266366
MFGR #9001KN8330
Call For Price
List: Schneider Electric 9001KN8330 PUSHBUTTON LEGEND PLATE 30MM K,-30 to +60 degrees C,30mm Round,4, 4X, 12, 13,Harmony,Labelling control unit functions
Schneider Electric 9001KN8330 PUSHBUTTON LEGEND PLATE 30MM K,-30 to +60 degrees C,30mm Round,4, 4X, 12, 13,Harmony,Labelling control unit functions
Alternate Catalog Number 9001KN8330 Application LABELLING CONTROL UNIT FUNCTIONS ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001KN8330 Country of Origin MX Currency USD Environmental Conditions 4, 4X, 12, 13 EU RoHS Indicator Y Field Color Yellow Gross Volume Per Pack 1.23 Gross Volume per Pack Metric 20.07 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 6.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3926909985 Height 0.1000 in Height [Metric] 0.1000 cm Item Group 21433 Legend Emergency Stop Legend Color Black/Yellow Length 9.0000 in Length [Metric] 9.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680586&lang=en-us Operating Temperature -30 TO +60 DEGREES C Plate Shape Round Returnable Y Series 9001K Size 30MM ROUND Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand HARMONY Type Round UNSPSC 39121326 UPC 11 78590116419 UPC 12 785901164197 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.0000 in Width [Metric] 9.0000 cm LABELLING CONTROL UNIT FUNCTIONS ENGLISH 90 mm diameter label Black EMERGENCY Stop on yellow background English language
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9001KN8330 |
| Application | LABELLING CONTROL UNIT FUNCTIONS |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001KN8330 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | 4, 4X, 12, 13 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Field Color | Yellow |
| Gross Volume Per Pack | 1.23 |
| Gross Volume per Pack Metric | 20.07 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909985 |
| Height | 0.1000 in |
| Height [Metric] | 0.1000 cm |
| Item Group | 21433 |
| Legend | Emergency Stop |
| Legend Color | Black/Yellow |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 9.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680586&lang=en-us |
| Operating Temperature | -30 TO +60 DEGREES C |
| Plate Shape | Round |
| Returnable | Y |
| Series | 9001K |
| Size | 30MM ROUND |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | HARMONY |
| Type | Round |
| UNSPSC | 39121326 |
| UPC 11 | 78590116419 |
| UPC 12 | 785901164197 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.0000 in |
| Width [Metric] | 9.0000 cm |
| LABELLING CONTROL UNIT FUNCTIONS |
| ENGLISH |
| 90 mm diameter label |
| Black EMERGENCY Stop on yellow background |
| English language |