or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric 9001K7 Lockout Cover, For Use With Harmony® 9001K, 9001SK, 30 mm Pushbutton
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric 9001K7 Lockout Cover, For Use With Harmony® 9001K, 9001SK, 30 mm Pushbutton
SKU32979
MFGR #9001K7
Call For Price
List: Schneider Electric 9001K7 30MM SELECTOR SWITCH LOCKOUT COVER,-25 to +70 degrees C,30mm Round,For padlocking type K and SK selector switches and potentiometers (not glove-hand knob),Harmony,NEMA 3, 4, 4X, 12, 13,Padlock Attachment
Schneider Electric 9001K7 30MM SELECTOR SWITCH LOCKOUT COVER,-25 to +70 degrees C,30mm Round,For padlocking type K and SK selector switches and potentiometers (not glove-hand knob),Harmony,NEMA 3, 4, 4X, 12, 13,Padlock Attachment
Alternate Catalog Number 9001K7 Application SELECTOR SWITCH ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001K7 Country of Origin FR Currency USD Environmental Conditions NEMA 3, 4, 4X, 12, 13 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 13.52 Gross Volume per Pack Metric 221.55 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 58.97 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 5.4000 in Height [Metric] 7.3660 cm Item Group 21433 Length 7.2000 in Length [Metric] 5.3340 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467557&lang=en-us Model padlocking device Operating Temperature -25 TO +70 DEGREES C Returnable Y Size 30MM ROUND Specifications NEMA 3/4/4X/12/13 Stock Status NONSTOCK Sub Brand HARMONY Substitute Product Catalog Number 9001KA51 Suitable For Use With Harmony™ 9001K, 9001SK, 30 mm Pushbutton Type PADLOCK ATTACHMENT UNSPSC 39122216 UPC 11 78590132037 UPC 12 785901320371 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.9000 in Width [Metric] 6.0960 cm Selector switch PADLOCK ATTACHMENT FOR SELECTOR SWITCH
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9001K7 |
| Application | SELECTOR SWITCH |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001K7 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | NEMA 3, 4, 4X, 12, 13 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 13.52 |
| Gross Volume per Pack Metric | 221.55 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 58.97 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 5.4000 in |
| Height [Metric] | 7.3660 cm |
| Item Group | 21433 |
| Length | 7.2000 in |
| Length [Metric] | 5.3340 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467557&lang=en-us |
| Model | padlocking device |
| Operating Temperature | -25 TO +70 DEGREES C |
| Returnable | Y |
| Size | 30MM ROUND |
| Specifications | NEMA 3/4/4X/12/13 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | HARMONY |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA51 |
| Suitable For Use With | Harmony™ 9001K, 9001SK, 30 mm Pushbutton |
| Type | PADLOCK ATTACHMENT |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590132037 |
| UPC 12 | 785901320371 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.9000 in |
| Width [Metric] | 6.0960 cm |
| Selector switch |
| PADLOCK ATTACHMENT FOR SELECTOR SWITCH |