or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001K35H2 Harmony™ 9001K Joystick Controller, 30 mm, 2CO, 5 Positions
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 9001K35H2 Harmony™ 9001K Joystick Controller, 30 mm, 2CO, 5 Positions
SKU95728
MFGR #9001K35H2
Call For Price
List: Schneider Electric 9001K35H2 JOYSTICK 600VAC 10A 30MM TYPE K,Harmony,Joystick Operator,NEMA 4/13,without latch
Schneider Electric 9001K35H2 JOYSTICK 600VAC 10A 30MM TYPE K,Harmony,Joystick Operator,NEMA 4/13,without latch
Alternate Catalog Number 9001K35H2 ARRA Compliant N Bezel|Housing Chromium Plated Metal Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 9001K35H2 Contact Configuration 2CO Contact Mode Momentary Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4 Enclosure Type NEMA 1/2/3/3R/4/12/13/IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 29.90 Gross Volume per Pack Metric 489.97 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 304.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Item Group 21426 Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680838&lang=en-us Number of Positions 5 Operator 5 POSITIONS,80 MM LONG OPERATING SHAFT,TO CENTRE SPRING RETURN Operator Type Spring Return Returnable Y Series 9001K Size 30 mm Standard 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,IP66 IEC 60529,JIS C 852-JIS C8201-5-1-UL 508-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C8201-1,NEMA-UL 508 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand 9001K Substitute Product Catalog Number 9001KA4 Terminal Type Screw/Clamp Type Type K Complete UNSPSC 39122227 UPC 11 78590102828 UPC 12 785901028284 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9001K35H2 |
| ARRA Compliant | N |
| Bezel|Housing | Chromium Plated Metal |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001K35H2 |
| Contact Configuration | 2CO |
| Contact Mode | Momentary |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1-NEMA 12-NEMA 13-NEMA 2-NEMA 3-NEMA 3R-NEMA 4 |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/3/3R/4/12/13/IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 29.90 |
| Gross Volume per Pack Metric | 489.97 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 304.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Item Group | 21426 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=680838&lang=en-us |
| Number of Positions | 5 |
| Operator | 5 POSITIONS,80 MM LONG OPERATING SHAFT,TO CENTRE SPRING RETURN |
| Operator Type | Spring Return |
| Returnable | Y |
| Series | 9001K |
| Size | 30 mm |
| Standard | 50 GN IEC 60068-2-27,7 GN 2-500 HZ)IEC 60068-2-6,IP66 IEC 60529,JIS C 852-JIS C8201-5-1-UL 508-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-1-EN/IEC 60947-5-1-EN/IEC 60947-5-4-JIS C8201-1,NEMA-UL 508 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | 9001K |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA4 |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | Type K Complete |
| UNSPSC | 39122227 |
| UPC 11 | 78590102828 |
| UPC 12 | 785901028284 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |