or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LEDVANCE
Satco® S4872 HID Low Pressure Sodium Lamp, 55 W, Low Pressure Sodium SOX Lamp, BY22d Double Contact Bayonet Lamp Base
LEDVANCE
Satco® S4872 HID Low Pressure Sodium Lamp, 55 W, Low Pressure Sodium SOX Lamp, BY22d Double Contact Bayonet Lamp Base
SKU262026
MFGR #S4872
Your Cost: $804.14/ea
High Intensity Discharge, or HID lamps, as they are commonly called, are a lighting mainstay for commercial applications, indoors or out. Our Hygrade™ brand covers all the HID technologies; mercury vapor, metal halide and high pressure sodium. Manufactured to the highest quality standards, our HID lamps are in-service in virtually every state, in every type of business. Satco Hygrade high intensity discharge lamps are perfect for large indoor or outdoor open areas such as parking lots, street lighting, warehouses, anywhere high lumen output is critical.
High Intensity Discharge, or HID lamps, as they are commonly called, are a lighting mainstay for commercial applications, indoors or out. Our Hygrade™ brand covers all the HID technologies; mercury vapor, metal halide and high pressure sodium. Manufactured to the highest quality standards, our HID lamps are in-service in virtually every state, in every type of business. Satco Hygrade high intensity discharge lamps are perfect for large indoor or outdoor open areas such as parking lots, street lighting, warehouses, anywhere high lumen output is critical.
Average Life 16000 hr Beam Angle 110 Catalog Number S4872 Color Temperature 1800 K Country of Origin GB Designation SOX 55 Dimensions 2.13 in Dia x 16.75 in L Gross Weight Per Pack 0.8330 lb Lamp Finish Clear Standards RoHS Compliant Start Type Probe Type HID UNSPSC 39101617 UPC 11 04613569512 UPC 12 04613569512 Stock Status NONSTOCK Brand LEDVANCE Manufacturer LEDVANCE Lamp Base Type BY22d Double Contact Bayonet Lamp Type Low Pressure Sodium SOX Lumens 7300 Lumens Shape T17 Wattage 55 W High efficacy Long life L71 ANSI code BU +/- 110 burning position For enclosed fixtures High quality, rugged Arc tubes and frames
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Average Life | 16000 hr |
| Beam Angle | 110 |
| Catalog Number | S4872 |
| Color Temperature | 1800 K |
| Country of Origin | GB |
| Designation | SOX 55 |
| Dimensions | 2.13 in Dia x 16.75 in L |
| Gross Weight Per Pack | 0.8330 lb |
| Lamp Finish | Clear |
| Standards | RoHS Compliant |
| Start Type | Probe |
| Type | HID |
| UNSPSC | 39101617 |
| UPC 11 | 04613569512 |
| UPC 12 | 04613569512 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LEDVANCE |
| Manufacturer | LEDVANCE |
| Lamp Base Type | BY22d Double Contact Bayonet |
| Lamp Type | Low Pressure Sodium SOX |
| Lumens | 7300 Lumens |
| Shape | T17 |
| Wattage | 55 W |
| High efficacy |
| Long life |
| L71 ANSI code |
| BU +/- 110 burning position |
| For enclosed fixtures |
| High quality, rugged Arc tubes and frames |