or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 7106094 CoroTurn® 111 Turning Insert, TPGW221S0320F 7115, T-Triangle, TPGW Insert, 7115, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 7106094 CoroTurn® 111 Turning Insert, TPGW221S0320F 7115, T-Triangle, TPGW Insert, 7115, Carbide
SKU1244732
MFGR #7106094
$/ea
Sandvik Coromant Turning Insert, Series: CoroTurn® 111, TPGW Insert, T-Triangle, 0.008 in Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, 0.016 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 7115, ANSI Code: TPGW221S0320F 7115, ISO Code: TPGW110304S01020F 7115, 60 deg Included Angle, 11 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: H
Sandvik Coromant Turning Insert, Series: CoroTurn® 111, TPGW Insert, T-Triangle, 0.008 in Maximum Depth of Cut, 1/4 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, 0.016 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 7115, ANSI Code: TPGW221S0320F 7115, ISO Code: TPGW110304S01020F 7115, 60 deg Included Angle, 11 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: H
Alternate Catalog Number TPGW221S0320F 7115 ANSI Code TPGW221S0320F 7115 Catalog Number 7106094 Corner Radius 0.016 in Country of Origin PL Finish PVD-TiN Coated Gross Weight Per Pack 5.9100 lb Included Angle 60 ° ISO Code TPGW110304S01020F 7115 Item Group 620 Relief Angle 11 ° Series CoroTurn® 111 Thickness 1/8 in Type Basic Shape Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Cutting Direction Neutral For Use On Hardened Steel Inscribed Circle 1/4 in Insert Size 221 Insert Style TPGW Manufacturer's Grade 7115 Material Carbide Material Grade H Maximum Depth of Cut 0.008 in Rake Positive Seat Size 11 Shape Triangle GP chipbreaker - good chip control at finishing Applicable to sticky material like low carbon steel and pipe material PR930 grade hard TiCN base PVD coated super micrograin carbide Low cutting speed, precise cutting with sharp edge 20 life cycle state
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | TPGW221S0320F 7115 |
| ANSI Code | TPGW221S0320F 7115 |
| Catalog Number | 7106094 |
| Corner Radius | 0.016 in |
| Country of Origin | PL |
| Finish | PVD-TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 5.9100 lb |
| Included Angle | 60 ° |
| ISO Code | TPGW110304S01020F 7115 |
| Item Group | 620 |
| Relief Angle | 11 ° |
| Series | CoroTurn® 111 |
| Thickness | 1/8 in |
| Type | Basic Shape |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Cutting Direction | Neutral |
| For Use On | Hardened Steel |
| Inscribed Circle | 1/4 in |
| Insert Size | 221 |
| Insert Style | TPGW |
| Manufacturer's Grade | 7115 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H |
| Maximum Depth of Cut | 0.008 in |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 11 |
| Shape | Triangle |
| GP chipbreaker - good chip control at finishing |
| Applicable to sticky material like low carbon steel and pipe material |
| PR930 grade hard TiCN base PVD coated super micrograin carbide |
| Low cutting speed, precise cutting with sharp edge |
| 20 life cycle state |