Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
SKU520929
MFGR #5757944
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroThread® 266, 266RG..UN..A Insert, 16 Insert, T-Triangle, External, 20, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, ANSI Code: 266RG-16UN01A200M 1125, ISO Code: 266RG-16UN01A200M 1125, A Chipbreaker, 60 deg Included Angle, Manufacturer's Grade: 1125, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/N/P/S
Alternate Catalog Number 266RG-16UN01A200M 1125 ANSI Code 266RG-16UN01A200M 1125 Catalog Number 5757944 Country of Origin SE Finish PVD-TiCrAlN+TiAlN Coated Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Included Angle 60 ° ISO Code 266RG-16UN01A200M 1125 Item Group 330 Series CoroThread® 266 Standards ISO 5864-1978 Thickness 0.156 in UPC 11 69826249434 UPC 12 69826249434 Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker A Cutting Direction Right Hand Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 16 Insert Style 266RG Manufacturer's Grade 1125 Material Carbide Material Grade H, K, M, N, P, S Rake Negative Shape Triangle Thread Type External Thread Standard UN Threads Per Inch 20 0 deg clearance 20 life cycle state 40 - 60 deg countersunk hole, rail bottom and non-flat surface 4.4 mm Dia fixing hole 0.95 mm H theoretical thread 0.16 mm H difference thread 8 mounting style code 1 tooth count 0.08 mm profile distance 1.3 mm profile distance UN60 thread form 0.79 mm D maximum cutting External lay down insert x screw clamp mounting 3 edges 3/8 insert seat size code
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 266RG-16UN01A200M 1125 |
| ANSI Code | 266RG-16UN01A200M 1125 |
| Catalog Number | 5757944 |
| Country of Origin | SE |
| Finish | PVD-TiCrAlN+TiAlN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Included Angle | 60 ° |
| ISO Code | 266RG-16UN01A200M 1125 |
| Item Group | 330 |
| Series | CoroThread® 266 |
| Standards | ISO 5864-1978 |
| Thickness | 0.156 in |
| UPC 11 | 69826249434 |
| UPC 12 | 69826249434 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | A |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 16 |
| Insert Style | 266RG |
| Manufacturer's Grade | 1125 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H, K, M, N, P, S |
| Rake | Negative |
| Shape | Triangle |
| Thread Type | External |
| Thread Standard | UN |
| Threads Per Inch | 20 |
| 0 deg clearance |
| 20 life cycle state |
| 40 - 60 deg countersunk hole, rail bottom and non-flat surface |
| 4.4 mm Dia fixing hole |
| 0.95 mm H theoretical thread |
| 0.16 mm H difference thread |
| 8 mounting style code |
| 1 tooth count |
| 0.08 mm profile distance |
| 1.3 mm profile distance |
| UN60 thread form |
| 0.79 mm D maximum cutting |