or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5754874 CoroTurn® 111 1-Sided Turning Insert, TPGW221S0320F 7015, T-Triangle, TPGW..S..F Insert, 7015, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5754874 CoroTurn® 111 1-Sided Turning Insert, TPGW221S0320F 7015, T-Triangle, TPGW..S..F Insert, 7015, Carbide
SKU1249697
MFGR #5754874
$/ea
CoroTurn® 111 is a versatile system with inserts geometries and grades for all materials. It is a real problem solver when you want to avoid vibrations at long overhangs and unstable conditions.
CoroTurn® 111 is a versatile system with inserts geometries and grades for all materials. It is a real problem solver when you want to avoid vibrations at long overhangs and unstable conditions.
Alternate Catalog Number TPGW221S0320F 7015 ANSI Code TPGW221S0320F 7015 Catalog Number 5754874 Corner Radius 0.0156 in Country of Origin PL Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 0.1102 in Included Angle 60 deg ISO Code TPGW110304S01020F 7015 Item Group 620 Length 0.4329 in Relief Angle T - Triangle Series CoroTurn® 111 Thickness 1/8 in Type 1-Sided UPC 11 69826234064 Width Carbide Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker 0.396 mm Inscribed Circle 1/4 in Insert Size 60 deg Insert Style TPGW..S..F Manufacturer's Grade 7015 Material Carbide Material Grade H Maximum Depth of Cut 0.1 mm Shape T-Triangle 11 deg major clearance 0.1 mm W face land S cutting edge condition 3 cutting edges 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 20 deg face land 1.8 mm L effective cutting edge G tolerance class H material grade 0.05 - 0.2 mm/r cutting feed 20 life cycle state Positive insert shape Low cutting forces Excellent edge strength Screw clamping ensures stability and unobstructed chip flow Steel, stainless steel, cast iron, heat resistant super alloys, titanium, hardened materials, aluminum and non-ferrous materials are applicable materials Positive rake Screw clamp mount
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | TPGW221S0320F 7015 |
| ANSI Code | TPGW221S0320F 7015 |
| Catalog Number | 5754874 |
| Corner Radius | 0.0156 in |
| Country of Origin | PL |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 0.1102 in |
| Included Angle | 60 deg |
| ISO Code | TPGW110304S01020F 7015 |
| Item Group | 620 |
| Length | 0.4329 in |
| Relief Angle | T - Triangle |
| Series | CoroTurn® 111 |
| Thickness | 1/8 in |
| Type | 1-Sided |
| UPC 11 | 69826234064 |
| Width | Carbide |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | 0.396 mm |
| Inscribed Circle | 1/4 in |
| Insert Size | 60 deg |
| Insert Style | TPGW..S..F |
| Manufacturer's Grade | 7015 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H |
| Maximum Depth of Cut | 0.1 mm |
| Shape | T-Triangle |
| 11 deg major clearance |
| 0.1 mm W face land |
| S cutting edge condition |
| 3 cutting edges |
| 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 20 deg face land |
| 1.8 mm L effective cutting edge |
| G tolerance class |
| H material grade |
| 0.05 - 0.2 mm/r cutting feed |
| 20 life cycle state |
| Positive insert shape |
| Low cutting forces |
| Excellent edge strength |
| Screw clamping ensures stability and unobstructed chip flow |
| Steel, stainless steel, cast iron, heat resistant super alloys, titanium, hardened materials, aluminum and non-ferrous materials are applicable materials |
| Positive rake |
| Screw clamp mount |