or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5746841 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-17 04 08M-MM 2040, L-Rectangle, R390..M-MM Insert, Carbide, 2040, R390-17 04 08M-MM 2040
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5746841 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-17 04 08M-MM 2040, L-Rectangle, R390..M-MM Insert, Carbide, 2040, R390-17 04 08M-MM 2040
SKU79824
MFGR #5746841
Your Cost: $25.27/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390..M-MM Insert, L-Rectangle, 0.378 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.378 in Width, 0.687 in Length, MM Chipbreaker, 0.031 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 2040, ANSI Code: R390-17 04 08M-MM 2040, ISO Code: R390-17 04 08M-MM 2040, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390..M-MM Insert, L-Rectangle, 0.378 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.378 in Width, 0.687 in Length, MM Chipbreaker, 0.031 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 2040, ANSI Code: R390-17 04 08M-MM 2040, ISO Code: R390-17 04 08M-MM 2040, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P
Alternate Catalog Number R390-17 04 08M-MM 2040 ANSI Code R390-17 04 08M-MM 2040 Catalog Number 5746841 Corner Radius 0.031 in Country of Origin US Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.1614 in Includes 9.6 mm ISO Code R390-17 04 08M-MM 2040 Item Group 350 Lead Angle 90 deg Length 0.687 in Material Application Steel and Stainless Steel Series CoroMill® 390 Thickness 0.1874 in Type 90 deg UPC 11 69826204303 UPC 12 69826204303 Width 0.378 in Width UOM in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker MM Inscribed Circle 0.378 in Insert Size 9.6 mm Insert Style R390..M-MM Manufacturer's Grade 2040 Material Carbide Material Grade M/P Rake Positive Shape L-Rectangle 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 19 deg clearance 15.7 mm D cutting 1.5 mm L wiper edge 90 deg major cutting edge 15.7 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 2 corner E cutting edge condition 2 cutting edge Screw clamp mounting 0.08 to 0.2 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R390-17 04 08M-MM 2040 |
| ANSI Code | R390-17 04 08M-MM 2040 |
| Catalog Number | 5746841 |
| Corner Radius | 0.031 in |
| Country of Origin | US |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.1614 in |
| Includes | 9.6 mm |
| ISO Code | R390-17 04 08M-MM 2040 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 deg |
| Length | 0.687 in |
| Material Application | Steel and Stainless Steel |
| Series | CoroMill® 390 |
| Thickness | 0.1874 in |
| Type | 90 deg |
| UPC 11 | 69826204303 |
| UPC 12 | 69826204303 |
| Width | 0.378 in |
| Width UOM | in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | MM |
| Inscribed Circle | 0.378 in |
| Insert Size | 9.6 mm |
| Insert Style | R390..M-MM |
| Manufacturer's Grade | 2040 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/P |
| Rake | Positive |
| Shape | L-Rectangle |
| 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 19 deg clearance |
| 15.7 mm D cutting |
| 1.5 mm L wiper edge |
| 90 deg major cutting edge |
| 15.7 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 2 corner |
| E cutting edge condition |
| 2 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.08 to 0.2 mm/r cutting feed |