or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5746831 CoroDrill® Delta-C R840 High Performance Jobber Drill, 0.1094 in Dia x 1.811 in L, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5746831 CoroDrill® Delta-C R840 High Performance Jobber Drill, 0.1094 in Dia x 1.811 in L, Carbide
SKU1251504
MFGR #5746831
Your Cost: $94.65/ea
CoroDrill® R840 is a solid carbide drill for productive hole making in various applications. designed for superior drilling in all materials, including hard steels up to 60 HRC. Available in a variety of diameters for general and small part machining.
CoroDrill® R840 is a solid carbide drill for productive hole making in various applications. designed for superior drilling in all materials, including hard steels up to 60 HRC. Available in a variety of diameters for general and small part machining.
Applicable Materials Steel and Cast Materials, Titanium Alloy, Cast Iron, Non-Ferrous and Hard Materials Catalog Number 5746831 Country of Origin FR Cutting Depth 0.4566 in Cutting Diameter Steel and Cast Materials, Titanium Alloys, Cast Iron, Non Ferrous and Hard Materials Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material Carbide Diameter 0.1094 in Flute Length 0.6299 in Flute Type SSK Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Length of Cut Cylindrical Letter|Wire Size 2.78 mm Number of Flutes 2 Overall Length 1.811 in Point Type Self-Centering/Split Series CoroDrill® Delta-C R840 Shank Diameter 2 Shank Length PVD Shank Size 0.1093 in Shank Type Cylindrical Thread Size High Performance Thread Type SSK Type High Performance UPC 11 69826226911 Warranty Info High Performance Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Finish PVD Material Carbide Point Angle 140 deg Cylindrical shank machine side adaptive interface without clamping features 0 deg body half taper Without coolant entry No coolant exit EFW cutting feed 28.6 deg helix flute 19.45 deg orthogonal rake 1020 manufacturer grade 45.5 mm L functional 25.5 mm L clamping 0.5 mm L point 28646 r/min H6 connection diameter tolerance H9 achievable hole tolerance R840..50-A0B tool style 4.172 usable length diameter ratio K, M, P, S material grade 20 life cycle state Solid carbide drill for highly productive hole making Secure and predictable solution with minimized run-out
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Steel and Cast Materials, Titanium Alloy, Cast Iron, Non-Ferrous and Hard Materials |
| Catalog Number | 5746831 |
| Country of Origin | FR |
| Cutting Depth | 0.4566 in |
| Cutting Diameter | Steel and Cast Materials, Titanium Alloys, Cast Iron, Non Ferrous and Hard Materials |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 0.1094 in |
| Flute Length | 0.6299 in |
| Flute Type | SSK |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Length of Cut | Cylindrical |
| Letter|Wire Size | 2.78 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 1.811 in |
| Point Type | Self-Centering/Split |
| Series | CoroDrill® Delta-C R840 |
| Shank Diameter | 2 |
| Shank Length | PVD |
| Shank Size | 0.1093 in |
| Shank Type | Cylindrical |
| Thread Size | High Performance |
| Thread Type | SSK |
| Type | High Performance |
| UPC 11 | 69826226911 |
| Warranty Info | High Performance |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Finish | PVD |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 140 deg |
| Cylindrical shank machine side adaptive interface without clamping features |
| 0 deg body half taper |
| Without coolant entry |
| No coolant exit |
| EFW cutting feed |
| 28.6 deg helix flute |
| 19.45 deg orthogonal rake |
| 1020 manufacturer grade |
| 45.5 mm L functional |
| 25.5 mm L clamping |
| 0.5 mm L point |
| 28646 r/min |
| H6 connection diameter tolerance |
| H9 achievable hole tolerance |
| R840..50-A0B tool style |
| 4.172 usable length diameter ratio |
| K, M, P, S material grade |
| 20 life cycle state |
| Solid carbide drill for highly productive hole making |
| Secure and predictable solution with minimized run-out |