or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5746137 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-17 04 08M-PL 530, L-Rectangle, R390..M-PL Insert, Carbide, 530, R390-17 04 08M-PL 530
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5746137 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-17 04 08M-PL 530, L-Rectangle, R390..M-PL Insert, Carbide, 530, R390-17 04 08M-PL 530
SKU1234632
MFGR #5746137
Your Cost: $20.49/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390..M-PL Insert, L-Rectangle, 0.378 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.378 in Width, 0.687 in Length, PL Chipbreaker, 0.031 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 530, ANSI Code: R390-17 04 08M-PL 530, ISO Code: R390-17 04 08M-PL 530, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: H/M/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390..M-PL Insert, L-Rectangle, 0.378 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.378 in Width, 0.687 in Length, PL Chipbreaker, 0.031 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 530, ANSI Code: R390-17 04 08M-PL 530, ISO Code: R390-17 04 08M-PL 530, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: H/M/P
Alternate Catalog Number R390-17 04 08M-PL 530 ANSI Code R390-17 04 08M-PL 530 Catalog Number 5746137 Corner Radius 0.031 in Country of Origin SE Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.1614 in Includes 4.7625 mm ISO Code R390-17 04 08M-PL 530 Item Group 350 Lead Angle 90 deg Length 0.687 in Series CoroMill® 390 Thickness 0.1874 in Type Right UPC 11 69826208253 Warranty L - Rectangle Width 0.378 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker PL Inscribed Circle 0.378 in Insert Size CoroMill® 390 Insert Style R390..M-PL Manufacturer's Grade 530 Material Carbide Material Grade H/M/P Rake Positive Shape L-Rectangle 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 19 deg clearance 16 mm D cutting 1.5 mm L wiper edge 90 deg major cutting edge 15.7 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 2 corner E cutting edge condition 2 cutting edge Screw clamp mounting 0.05 - 0.12 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R390-17 04 08M-PL 530 |
| ANSI Code | R390-17 04 08M-PL 530 |
| Catalog Number | 5746137 |
| Corner Radius | 0.031 in |
| Country of Origin | SE |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.1614 in |
| Includes | 4.7625 mm |
| ISO Code | R390-17 04 08M-PL 530 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 deg |
| Length | 0.687 in |
| Series | CoroMill® 390 |
| Thickness | 0.1874 in |
| Type | Right |
| UPC 11 | 69826208253 |
| Warranty | L - Rectangle |
| Width | 0.378 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | PL |
| Inscribed Circle | 0.378 in |
| Insert Size | CoroMill® 390 |
| Insert Style | R390..M-PL |
| Manufacturer's Grade | 530 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H/M/P |
| Rake | Positive |
| Shape | L-Rectangle |
| 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 19 deg clearance |
| 16 mm D cutting |
| 1.5 mm L wiper edge |
| 90 deg major cutting edge |
| 15.7 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 2 corner |
| E cutting edge condition |
| 2 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.05 - 0.12 mm/r cutting feed |