or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5746096 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-18 06 12M-PM 1010, L-Rectangle, R390-18..M-PM Insert, Carbide, 1010, R390-18 06 12M-PM 1010
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5746096 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-18 06 12M-PM 1010, L-Rectangle, R390-18..M-PM Insert, Carbide, 1010, R390-18 06 12M-PM 1010
SKU1234885
MFGR #5746096
Your Cost: $28.46/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390-18..M-PM Insert, L-Rectangle, 0.433 in Inscribed Circle, 0.2492 in Thickness, 0.433 in Width, 0.7263 in Length, PM Chipbreaker, 0.047 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1633 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1010, ANSI Code: R390-18 06 12M-PM 1010, ISO Code: R390-18 06 12M-PM 1010, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: H
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390-18..M-PM Insert, L-Rectangle, 0.433 in Inscribed Circle, 0.2492 in Thickness, 0.433 in Width, 0.7263 in Length, PM Chipbreaker, 0.047 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1633 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1010, ANSI Code: R390-18 06 12M-PM 1010, ISO Code: R390-18 06 12M-PM 1010, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: H
Alternate Catalog Number R390-18 06 12M-PM 1010 ANSI Code R390-18 06 12M-PM 1010 Catalog Number 5746096 Corner Radius 0.047 in Country of Origin US Finish PVD-TiAlN2 Coated Gross Weight Per Pack 0.2900 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.163 in ISO Code R390-18 06 12M-PM 1010 Item Group 350 Lead Angle 90 ° Length 0.726 in Material Application Hardened Steel Series CoroMill® 390 Thickness 0.249 in UPC 11 69826244099 Width 0.433 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker PM Inscribed Circle 0.433 in Insert Size 180612 Insert Style R390-18..M-PM Manufacturer's Grade 1010 Material Carbide Material Grade H Rake Positive Shape Rectangle 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 11 deg clearance 16 mm D cutting 1.1 mm L wiper edge 90 deg major cutting edge 15.4 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 2 corner E cutting edge condition 2 cutting edge Screw clamp mounting 0.08 to 0.3 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R390-18 06 12M-PM 1010 |
| ANSI Code | R390-18 06 12M-PM 1010 |
| Catalog Number | 5746096 |
| Corner Radius | 0.047 in |
| Country of Origin | US |
| Finish | PVD-TiAlN2 Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.2900 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.163 in |
| ISO Code | R390-18 06 12M-PM 1010 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 ° |
| Length | 0.726 in |
| Material Application | Hardened Steel |
| Series | CoroMill® 390 |
| Thickness | 0.249 in |
| UPC 11 | 69826244099 |
| Width | 0.433 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | PM |
| Inscribed Circle | 0.433 in |
| Insert Size | 180612 |
| Insert Style | R390-18..M-PM |
| Manufacturer's Grade | 1010 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H |
| Rake | Positive |
| Shape | Rectangle |
| 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 11 deg clearance |
| 16 mm D cutting |
| 1.1 mm L wiper edge |
| 90 deg major cutting edge |
| 15.4 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 2 corner |
| E cutting edge condition |
| 2 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.08 to 0.3 mm/r cutting feed |