or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5746072 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-18 06 16H-ML 2040, L-Rectangle, R390-18..H-ML Insert, Carbide, 2040, R390-18 06 16H-ML 2040
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5746072 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-18 06 16H-ML 2040, L-Rectangle, R390-18..H-ML Insert, Carbide, 2040, R390-18 06 16H-ML 2040
SKU1234408
MFGR #5746072
Your Cost: $36.56/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390-18..H-ML Insert, L-Rectangle, 0.433 in Inscribed Circle, 0.2492 in Thickness, 0.433 in Width, 0.7263 in Length, ML Chipbreaker, 0.063 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1633 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 2040, ANSI Code: R390-18 06 16H-ML 2040, ISO Code: R390-18 06 16H-ML 2040, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P/S
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390-18..H-ML Insert, L-Rectangle, 0.433 in Inscribed Circle, 0.2492 in Thickness, 0.433 in Width, 0.7263 in Length, ML Chipbreaker, 0.063 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1633 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 2040, ANSI Code: R390-18 06 16H-ML 2040, ISO Code: R390-18 06 16H-ML 2040, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P/S
Alternate Catalog Number R390-18 06 16H-ML 2040 ANSI Code R390-18 06 16H-ML 2040 Catalog Number 5746072 Corner Radius 0.063 in Country of Origin SE Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.1633 in Included Angle L - Rectangle Includes 6.33 mm ISO Code R390-18 06 16H-ML 2040 Item Group 350 Lead Angle 90 deg Length 0.7263 in Series CoroMill® 390 Thickness 0.2492 in Type 18.45 mm UPC 11 69826224028 Warranty 11 mm Width 0.433 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker ML Inscribed Circle 0.433 in Insert Size L to Rectangle Insert Style R390-18..H-ML Manufacturer's Grade 2040 Material Carbide Material Grade M/P/S Rake Positive Shape L-Rectangle 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 11 deg clearance 16 mm D cutting 1 mm L wiper edge 90 deg major cutting edge 15.4 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 2 corner F cutting edge condition 2 cutting edge Screw clamp mounting 0.05 to 0.22 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R390-18 06 16H-ML 2040 |
| ANSI Code | R390-18 06 16H-ML 2040 |
| Catalog Number | 5746072 |
| Corner Radius | 0.063 in |
| Country of Origin | SE |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.1633 in |
| Included Angle | L - Rectangle |
| Includes | 6.33 mm |
| ISO Code | R390-18 06 16H-ML 2040 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 deg |
| Length | 0.7263 in |
| Series | CoroMill® 390 |
| Thickness | 0.2492 in |
| Type | 18.45 mm |
| UPC 11 | 69826224028 |
| Warranty | 11 mm |
| Width | 0.433 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | ML |
| Inscribed Circle | 0.433 in |
| Insert Size | L to Rectangle |
| Insert Style | R390-18..H-ML |
| Manufacturer's Grade | 2040 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/P/S |
| Rake | Positive |
| Shape | L-Rectangle |
| 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 11 deg clearance |
| 16 mm D cutting |
| 1 mm L wiper edge |
| 90 deg major cutting edge |
| 15.4 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 2 corner |
| F cutting edge condition |
| 2 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.05 to 0.22 mm/r cutting feed |