or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5746044 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-17 04 50E-NL H13A, L-Rectangle, R390..E-NL Insert, Carbide, H13A, R390-17 04 50E-NL H13A
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5746044 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-17 04 50E-NL H13A, L-Rectangle, R390..E-NL Insert, Carbide, H13A, R390-17 04 50E-NL H13A
SKU1234895
MFGR #5746044
Your Cost: $26.32/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390..E-NL Insert, L-Rectangle, 0.378 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.378 in Width, 0.687 in Length, NL Chipbreaker, 0.197 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: R390-17 04 50E-NL H13A, ISO Code: R390-17 04 50E-NL H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390..E-NL Insert, L-Rectangle, 0.378 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.378 in Width, 0.687 in Length, NL Chipbreaker, 0.197 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: R390-17 04 50E-NL H13A, ISO Code: R390-17 04 50E-NL H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N
Alternate Catalog Number R390-17 04 50E-NL H13A ANSI Code R390-17 04 50E-NL H13A Catalog Number 5746044 Corner Radius 0.197 in Country of Origin SE Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.1614 in ISO Code R390-17 04 50E-NL H13A Item Group 350 Lead Angle 90 ° Length 0.687 in Material Application Non-Ferrous Metals Series CoroMill® 390 Thickness 0.187 in UPC 11 69826223921 Width 0.378 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker NL Inscribed Circle 0.378 in Insert Size 170450 Insert Style R390..E-NL Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Grade N Rake Positive Shape Rectangle 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 19 deg clearance 15 mm D cutting 90 deg major cutting edge 15.7 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 2 corner F cutting edge condition 2 cutting edge Screw clamp mounting 0.12 - 0.4 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R390-17 04 50E-NL H13A |
| ANSI Code | R390-17 04 50E-NL H13A |
| Catalog Number | 5746044 |
| Corner Radius | 0.197 in |
| Country of Origin | SE |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.1614 in |
| ISO Code | R390-17 04 50E-NL H13A |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 ° |
| Length | 0.687 in |
| Material Application | Non-Ferrous Metals |
| Series | CoroMill® 390 |
| Thickness | 0.187 in |
| UPC 11 | 69826223921 |
| Width | 0.378 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | NL |
| Inscribed Circle | 0.378 in |
| Insert Size | 170450 |
| Insert Style | R390..E-NL |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | N |
| Rake | Positive |
| Shape | Rectangle |
| 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 19 deg clearance |
| 15 mm D cutting |
| 90 deg major cutting edge |
| 15.7 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 2 corner |
| F cutting edge condition |
| 2 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.12 - 0.4 mm/r cutting feed |