or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5745703 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-11 T3 10M-PH 1030, R390..M-PH Insert, Carbide, 1030, R390-11 T3 10M-PH 1030
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5745703 CoroMill® 390 Milling Insert, R390-11 T3 10M-PH 1030, R390..M-PH Insert, Carbide, 1030, R390-11 T3 10M-PH 1030
SKU1234328
MFGR #5745703
Your Cost: $20.75/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390..M-PH Insert, 0.1413 in Thickness, 0.268 in Width, 0.4507 in Length, PH Chipbreaker, 0.039 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1030, ANSI Code: R390-11 T3 10M-PH 1030, ISO Code: R390-11 T3 10M-PH 1030, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 390, R390..M-PH Insert, 0.1413 in Thickness, 0.268 in Width, 0.4507 in Length, PH Chipbreaker, 0.039 in Corner Radius, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.1102 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 1030, ANSI Code: R390-11 T3 10M-PH 1030, ISO Code: R390-11 T3 10M-PH 1030, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/P
ANSI Code R390-11 T3 10M-PH 1030 Catalog Number 5745703 Corner Radius 0.039 in Country of Origin US Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.1102 in Included Angle 6.8 mm ISO Code R390-11 T3 10M-PH 1030 Lead Angle 90 deg Length 0.4507 in Series CoroMill® 390 Thickness 0.1413 in Type R390..M-PH UPC 11 69826233462 Width 0.268 in Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker PH Inscribed Circle 2.8 mm Insert Size 1 mm Insert Style R390..M-PH Manufacturer's Grade 1030 Material Carbide Material Grade M/P Rake Positive Shape 6.8 mm 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 21 deg clearance 10 mm D cutting 1.02 mm L wiper edge 90 deg major cutting edge 10 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 2 corner E cutting edge condition 2 cutting edge Screw clamp mounting 0.08 - 0.2 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | R390-11 T3 10M-PH 1030 |
| Catalog Number | 5745703 |
| Corner Radius | 0.039 in |
| Country of Origin | US |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.1102 in |
| Included Angle | 6.8 mm |
| ISO Code | R390-11 T3 10M-PH 1030 |
| Lead Angle | 90 deg |
| Length | 0.4507 in |
| Series | CoroMill® 390 |
| Thickness | 0.1413 in |
| Type | R390..M-PH |
| UPC 11 | 69826233462 |
| Width | 0.268 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | PH |
| Inscribed Circle | 2.8 mm |
| Insert Size | 1 mm |
| Insert Style | R390..M-PH |
| Manufacturer's Grade | 1030 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/P |
| Rake | Positive |
| Shape | 6.8 mm |
| 40 - 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 21 deg clearance |
| 10 mm D cutting |
| 1.02 mm L wiper edge |
| 90 deg major cutting edge |
| 10 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 2 corner |
| E cutting edge condition |
| 2 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.08 - 0.2 mm/r cutting feed |